BoA: połowa węgla musi zostać pod ziemią

opublikowano: 22-12-2015, 15:19

Aby zrealizować cele ustalone przez niedawny szczyt klimatyczny w Paryżu połowa węgla, który jest na świecie, powinna pozostać pod ziemią, głosi raport Bank of America.

Globalne rezerwy węgla sięgają 890 mld ton i starczyłyby na jeszcze 65 lat. Około połowa musi jednak pozostać pod ziemią, aby realne było osiągnięcie celów dotyczących ochrony środowiska, ustalonych podczas szczytu w Paryżu, przekonuje Bank of America. Według jego ekspertów, spalanie mniejszej ilości węgla jest najłatwiejszym sposobem na zredukowanie emisji szkodliwych substancji oskarżanych o zmiany klimatu. 

- Ostatnie inicjatywy są gwoździem do trumny dla globalnego węgla – przekonują Sabine Schels, Peter Helles i Franciso Blanch, autorzy raportu Bank of America.

Popyt na węgiel przestał rosnąć w 2014 roku po raz pierwszy od lat 90. ubiegłego wieku, co wiązane jest ze spowolnieniem gospodarki Chin, wskazuje Międzynarodowa Agencja Energii. Ceny węgla z dostawą do portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii są najniższe od ośmiu lat.

W USA producenci energii zmieniają paliwo na gaz ziemny. CME Group, właściciel giełdy towarowej New York Mercantile Exchange, w 2016 roku kończy notowanie kontraktów na węgiel z regionu Appalachów. W tym roku upadły kopalnie Alpha Natural Resources, Patriot Coal i Walter Energy.

- Węgiel jest na celowniku – mówi Lucas Pipes, analityk FBR Capital Markets w Arlington w stanie Wirginia. - Nigdy wcześniej nie mówiło się o nim tak źle – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / BoA: połowa węgla musi zostać pod ziemią