BofA ML: Włochy mogą opuścić euroland przed Grecją

WST, Bloomberg
13-07-2012, 09:48

Włochy i Irlandia mają większą motywację do opuszczenia strefy euro niż Grecja, podczas gdy Niemcy mogą mieć ograniczone możliwości, aby zapobiec exodusowi z unii walutowej, taki scenariusz opracowali analitycy Bank of America Merrill Lynch.

Wykorzystując analizę kosztów i korzyści oraz teorię gier, David Woo i Athanasios Vamvakidis, stratedzy walutowi BofA Merrill Lynch w raporcie datowanym na 10 lipca 2012 r. piszą, że inwestorzy "powinni uwzględniać w cenach dobrowolne wyjście z jednego lub więcej krajów z bloku walutowego”.

Stratedzy podkreślają, że Włochy, trzecia co do wielkości gospodarka strefy euro, mają szansę na bardziej uporządkowane wyjście z eurolandu niż inni i mogą skorzystać z poprawy konkurencyjności, wzrostu gospodarczego i poprawy bilansów.
Choć, relatywnie najłatwiej strefę euro mogą opuścić Niemcy, spośród wszystkich krajów mają one najmniejszą skłonność by pójść taką drogą i by ktoś z takiego rozwiązania skorzystał, bo to będzie oznaczać słabszy wzrost, ewentualnie wyższe koszty finansowania zewnętrznego i negatywny wpływ na bilans kraju.

Również niewiele powodów do wyjścia z eurolandu mają Austria, Finlandia i Belgia. Z kolei Hiszpania ma najsłabsze argumenty przemawiające za „exitem” wśród gospodarek najbardziej bezpośrednio dotkniętych kryzysem.

Analiza oparta jest m.in. o takie kryteria jak: w jaki sposób uporządkowane wyjście z bloku będzie wpływało na wzrost gospodarczy, stopy procentowe i bilanse. Irlandia i Włochy otrzymały średnią ocenę 3,5, podczas gdy Grecja otrzymała notę na poziomie 5,3, a Niemcy odnotowały najlepszy wynik na poziomie 8,5. Im niższa ocena, tym większe korzyści z opuszczenia bloku walutowego.

Analitycy BofA ML wykorzystując teorię gier sugerują, że podczas gdy Niemcy mogą "przekupić" Włochy do pozostania w bloku i w ten sposób uniknąć efektów ubocznych, możliwości Berlina są jednak ograniczone. To dlatego, że Włochy mają więcej powodów niż Grecja do wyjścia z eurolandu. Ewentualne kompensaty mogą okazać się dla Niemiec zbyt kosztowne, zaś sami Włosi mogą być jeszcze bardziej niechętni niż Grecy do zaakceptowania warunków pozostania.

Jeśli nasze wnioski okażą się prawidłowe, to może to mieć negatywne konsekwencje dla rynków w najbliższych miesiącach – twierdzi BofA ML.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / BofA ML: Włochy mogą opuścić euroland przed Grecją