Bogaci Rosjanie mają sposób na unijny paszport

aktualizacja: 16-05-2017, 12:25

Wystarczy kupić nieruchomość na Cyprze, obligacje tego kraju lub zarejestrowaną tam spółkę, aby po sześciu miesiącach stać się jego obywatelem.

Oferta dotyczy tylko bogatych. Transakcja zakupu nieruchomości musi mieć wartość co najmniej 2 mln EUR, a inwestycja w obligacje, akcje lub udziały 2,5 mln EUR. Chętnych jednak nie brakuje. Minister finansów Harris Georgiades mówił niedawno, że wydano 2000 takich paszportów z czego połowę otrzymali Rosjanie. Cypr na tym skorzystał. Zagraniczne inwestycje wyniosły tam ok. 4 mld EUR w ubiegłym roku. To prawie 25 proc. PKB Cypru.

Fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Jeden z beneficjentów ujawnił Bloombergowi jak poprowadził swoje sprawy. Mężczyzna był członkiem władz spółki telekomunikacyjnej w Moskwie. Po pierwsze, kilka lat temu przeniósł majątek do spółki w Holandii. Potem zaczął szukać kraju z „dobrym” paszportem. Cypr wygrał rywalizację m.in. z Maltą, bo można było tam załatwić sprawy najłatwiej i najszybciej. W sierpniu ubiegłego roku kupił dwie wille w Limasol za łącznie 5 mln EUR. W grudniu dostał cypryjski paszport. Dzięki niemu Rosjanim może swobodnie podróżować do 147 krajów świata bez konieczności wcześniejszego zdobycia wizy. Główna zaleta posiadania cypryjskiego paszportu jest jednak inna.

- Największym powodem skłaniającym rosyjskich biznesmenów do przenoszenia pieniędzy na Cypr czy inne miejsce jest strach przed ich utratą – powiedziała Swietłana Liedajewa z fińskiego uniwersytetu w Aalto. -  Rosja jest niestabilna politycznie, a bogaci Rosjanie muszą liczyć się z konfiskatą wszystkich pieniędzy oraz wtrąceniem rankiem któregoś dnia do więzienia – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bogaci Rosjanie mają sposób na unijny paszport