Bogdanka nie zaszaleje z podwyżkami

Kamil Zatoński
opublikowano: 05-12-2017, 22:00

Analitycy Haitong Banku rekomendują „neutralnie” dla akcji Bogdanki ze względu na prawdopodobnie niższy, niż oczekiwano, wzrost cen sprzedaży węgla w kolejnych latach.

Za sprawą długoterminowych kontraktów zawieranych głównie ze spółką matką, czyli Eneą, Bogdanka ma ograniczone możliwości wprowadzania podwyżek. Specjaliści biura zakładają, że w przyszłym roku średnia cena sprzedaży wzrośnie w spółce o około 5 proc. wobec 10 proc. zakładanych dla Polskiej Grupy Górniczej. Dodatkowym ryzykiem, które może zmaterializować się w przyszłym roku, jest wzrost średniej pensji o 5 proc., głównie ze względu na brak podwyżek w ostatnich dwóch latach i ogólną presję na płace w gospodarce.

Zdaniem analityków Haitong Banku, spółka nie będzie uczestniczyła w potencjalnym finansowaniu bloku w technologii zgazowania węgla z uwagi na bardzo wysokie koszty inwestycji, które w rzeczywistości okazują się nawet kilkakrotnie wyższe niż początkowe założenia. Z drugiej strony analitycy sądzą, że z uwagi na trudności z wydobyciem węgla na Śląsku Bogdanka zainwestuje w szyb w złożu Ludwin już w latach 2021-25.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu