Bolesna prawda o funduszach WI

DTK
opublikowano: 09-06-2019, 22:00

Likwidator funduszy W Investments podał wycenę dwóch z nich. Straty inwestorów Lasów Polskich sięgają 65 proc., a Inwestycji Rolnych 38 proc.

Raiffeisen, likwidator, a wcześniej depozytariusz czterech funduszy zamkniętych W Investments (WI), przedstawił sprawozdania finansowe dwóch z nich. Na moment otwarcia likwidacji (luty 2018 r.) jeden certyfikat funduszu Lasy Polskie miał wartość 338,35 zł, a Inwestycji Rolnych 798,85 zł. Tymczasem ostatnie wyceny zarządzających z sierpnia 2017 r. mówiły o 991 zł zł w przypadku pierwszego i 1416 zł w przypadku drugiego.

Gigantyczne straty

Jakie to oznacza straty dla inwestorów obu feralnych funduszy? To zależy, w których emisjach certyfikatów uczestniczyli. Z szacunków „PB” wynika, że w przypadku Lasów Polskich, którego aktywa na dzień likwidacji Raiffeisen oszacował na 55 mln zł, inwestorzy średnio stracą aż 65 proc. tego, co zainwestowali. Posiadacze certyfikatów Inwestycji Rolnych są w nieco lepszej sytuacji. W tym funduszu majątek został bowiem wyceniony na 80,1 mln zł, co oznacza, że średnia strata sięgnie około 38 proc. Jak ujawniliśmy w maju, poszkodowani są też inwestorzy dwóch pozostałych funduszy WI: Vivante i Inwestycji Selektywnych.Posiadacze papierów pierwszego stracili średnio aż 87 proc., drugiego — około 60 proc. Kiedy pechowi właściciele certyfikatów odzyskają przynajmniej część zainwestowanych kwot? Nieprędko. Raiffeisen musi przygotować kolejne sprawozdania datowane na koniec 2018 r. I dopiero po tym zacznie sprzedawać majątek trefnych funduszy. A do wypłat może dojść tuż przed planowaną datą końca likwidacji, czyli przed lutym 2021 r.

Sądy i śledczy w grze

Zapewne wcześniej do sądu trafią pozwy grupowe inwestorów przeciwko Raiffeisenowi. Oparte będą głównie na ustaleniach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która we wrześniu 2018 r. ukarała Raiffeisena dwoma karamiw rekordowym wymiarze aż 55 mln zł. Za liczne nieprawidłowości, m.in. nieprowadzenie samodzielnej i rzetelnej wyceny aktywów funduszy WI. Co na to Raiffeisen? Odwołał się od obu decyzji KNF, a przygotowywane pozwy uznaje za bezzasadne.

Równocześnie śledztwo w sprawie nieprawidłowości w firmach zarządzających funduszami WI (Dom Maklerski WI i Meridian Fund Management) prowadzi prokuratura. Od trzech miesięcy siedmiu przedstawicieli obu firm przebywa w areszcie z zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która w latach 2012-17 oszukała ponad 2 tys. inwestorów na 600 mln zł (łączna kwota, która trafiła do czterech funduszy).

484,8 mln zł Taka była najwyższa wycena niewykupionych do dziś certyfikatów czterech funduszy WI…

428,3 mln zł …na tyle opiewały ostatnie ich wyceny z sierpnia 2017…

187,1 mln zł …a na tyle oszacował ich wartość Raiffeisen na otwarcie likwidacji, czyli luty 2018 r.

38-87 proc. W takim zakresie mieszczą się średnie straty inwestorów czterech funduszy WI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DTK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu