Boliwia: protestujący górnicy zabili wiceministra

opublikowano: 26-08-2016, 10:31

Boliwijski wiceminister spraw wewnętrznych Rodolfo Illanes został porwany a następnie pobity na śmierć przez strajkujących górników, informuje Reuters.

Rząd poinformował o aresztowaniu ok. 100 osób w tej sprawie.

W czwartek Illanes udał się na rozmowy ze strajkującymi górnikami do miejscowości Panduro, ok. 160 km od stolicy kraju, La Paz. Po drodze został jednak porwany, a następnie pobity na śmierć, twierdzi rząd. 

Reuters zwraca uwagę na eskalację konfliktu górników z rządem w tym tygodniu. Dwóch protestujących zostało zastrzelonych przez policję podczas blokady autostrady. Rząd informował o rannych 17 policjantach.

Krajowa Federacja Spółdzielni Górniczych Boliwii, niegdyś silny sojusznik lewicowego rządu prezydenta Evo Moralesa, znalazł się obecnie w opozycji. Powodem są proponowane zmiany w prawie. Fiasko negocjacji spowodowało ogłoszenie przez Federację akcji protestacyjnej. Górnicy domagając się większej liczby koncesji w górnictwie i lżejszych regulacji dotyczących ochrony środowiska. Chcą także prawa do pracy w prywatnych spółkach oraz większej reprezentacji w związkach zawodowych, pisze Reuters.

Prezydent Evo Morales znacjonalizował boliwijski przemysł surowcowy po przejęciu władzy w 2006 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Boliwia: protestujący górnicy zabili wiceministra