Boliwia zwiększy dostawy gazu do Argentyny

DI, PAP
20-07-2012, 12:58

Dostawy gazu z Boliwii do Argentyny wzrosną o 3 mln metrów sześciennych dziennie - przewiduje umowa, którą zawarli prezesi argentyńskiej Enarsy i boliwijskiej YPFB. Zawarcie nowej umowy gazowej było głównym punktem wizyty prezydent Argentyny Cristiny Fernandez w Boliwii.

W obecności prezydentów obu krajów, umowę na lata 2012-2026, podpisali w tym tygodniu prezesi państwowych firm paliwowych: boliwijskiego Yacimientos Petrolíferos Fiscales Bolivianos (YPFB), Carlos Villegas i argentyńskiego Energia Argentina SA (Enarsa), Exequiel Espinosa.

Obecny kontrakt zmienia postanowienia umowy gazowej z 2006 r. i przewiduje zwiększanie dostaw w tym roku z przewidzianego 13,6 milionów metrów sześciennych dziennie do 16,3 mln, a w 2013 r. z 15,9 mln do 19,2 mln.

Nie zmieniono formuły ceny za surowiec. Umowa nie przewiduje również kar nakładanych na dostawcę w przypadku, gdy ten nie będzie w stanie zaspokoić zwiększonego zapotrzebowania Argentyny.

YPFB zapewnia, że nie dojdzie do takiej sytuacji. "Kontrakt nie naruszy stałych rezerw. Wykorzystamy dostępny wolumen nie przeznaczony na żaden z rynków lub sięgniemy po gaz z rynków o niższym zapotrzebowaniu" - tłumaczył dyrektor krajowy Gas Natural YPFB, Jorge Sosa.

Argentyńczycy potwierdzają, że budowa gazociągu z Salta do Buenos Aires, który ma służyć do odbioru i transportu zwiększonej ilości surowca, przebiega zgodnie z harmonogramem.

Prezydent Boliwii Evo Morales przyjął prezydent Argentyny Cristinę Fernadez de Kirchner w mieście Cochabamba, w środkowej Boliwii. Podczas dwudniowej wizyty podpisano umowy o współpracy w dziedzinach technologii cyfrowej, telekomunikacji, edukacji i kultury oraz o wzajemnym uznaniu tytułów i stopni naukowych. Oba kraje zamierzają ujednolicić system transmisji danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Boliwia zwiększy dostawy gazu do Argentyny