Bolsonaro prezydentem Brazylii, ale obawy pozostały

opublikowano: 29-10-2018, 06:59

Zgodnie z oczekiwaniami Jair Bolsonaro wygrał wybory prezydenckie w Brazylii. Inwestorzy obawiają się o los reform niezbędnych do poprawy sytuacji gospodarczej kraju.

- Niedzielne zwycięstwo Bolsonaro jest już uwzględnione w cenach – napisał główny strateg walutowy RBC Adam Cole, przypominając iż rynek szacował na 95 proc. prawdopodobieństwo wygranej prawicowego polityka. – Po wyborach rynki będą musiały ocenić rzeczywiste prawdopodobieństwo realizacji reform, a naszym zdaniem jest wielkie ryzyko rozczarowania – dodał.

Jair Bolsonaro
Zobacz więcej

Jair Bolsonaro fot. Bloomberg

Brazylia od lat potrzebuje reform, m.in. systemu emerytalnego. Nie są jednak realizowane.

- Choć rynki zareagowały pozytywnie na wyniki pierwszej tury, pozostała niepewność co do zakresu i tempa reform fiskalnych (w tym ochrony socjalnej), które będzie mogła wprowadzić następna administracja w obliczu dużego deficytu fiskalnego Brazylii i rosnącego ciężaru długu, a także wielkiego obciążenia obowiązkowymi wydatkami budżetowymi – napisała Shelly Shetty z Fitch Ratings.

Eksperci podkreślają także dużą wrażliwość Brazylii na wzrost stóp procentowych w USA, a także hamowanie gospodarki Chin. Analitycy ostrzegają, że jeśli fiskalne i strukturalne reformy rozczarują brazylijski real może osłabnąć do 4,20 za dolara. Obecnie jego kurs zmienia się minimalnie i wynosi 3,6431 za dolara. W tym roku brazylijska waluta osłabiła się o 10 proc. wobec dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu