Bonanza miliarderów trwa nieprzerwanie

Przepaść między najbogatszymi ludźmi na świecie a całą resztą globalnej populacji nadal rośnie

Trzy duże postacie stoją dumnie na mapie Stanów Zjednoczonych, a powierzchnię pod ich stopami szczelnie wypełniają zwykli ludzie. Think tank Institute for Policy Studies odważnie zilustrował swój raport na temat rosnących nierówności majątkowych Amerykanów. Tytuł raportu też nie pozostawia złudzeń: „Bonanza miliarderów”. Bogacze za oceanem rzeczywiście nie mogą narzekać na koniunkturę. Eksperci think tanku obliczyli, że trzech najbogatszych Amerykanów razem wziętych posiada większy majątek niż 160 mln zwykłych obywateli. Trójka najbogatszych to oczywiście Bill Gates, założyciel Microsoftu, Jeff Bezos, szef Amazona, i Warren Buffett, właściciel holdingu Berkshire Hathaway.

Najbogatszym człowiekiem na świecie, z fortuną szacowaną na 96,4 mld USD, jest według rankingu Bloomberg Billionaires Index Jeff Bezos. Na kolejnych miejscach są jego rodacy: Bill Gates — 88,4 mld USD, i Warren Buffett — 78,8 mld USD. W czołowej dziesiątce jest tylko trzech miliarderów spoza USA.
Wyświetl galerię [1/3]

ŚWIATOWI KREZUSI:

Najbogatszym człowiekiem na świecie, z fortuną szacowaną na 96,4 mld USD, jest według rankingu Bloomberg Billionaires Index Jeff Bezos. Na kolejnych miejscach są jego rodacy: Bill Gates — 88,4 mld USD, i Warren Buffett — 78,8 mld USD. W czołowej dziesiątce jest tylko trzech miliarderów spoza USA. [FOT. BLOOMBERG]

To jednak nie koniec ciekawych liczb. Po zsumowaniu majątków 25 najbogatszych Amerykanów według magazynu „Forbes” otrzymujemy fortunę sięgającą 1 bln USD, co odpowiada tej, którą posiada 56 proc. amerykańskiej populacji. Think tank z Waszyngtonu ostrzega, że propozycje podatkowe prezydenta Donalda Trumpa przyczynią się do pęcznienia majątków najbogatszych i jeszcze bardziej pogłębią nierówności. Podobne dane, ale w ujęciu globalnym, przekazał właśnie bank Credit Suisse, który opublikował wyniki najnowszego badania Global Wealth Report. Szwajcarzy donoszą, że najbogatszy 1 proc. światowej populacji posiada już ponad 50 proc. globalnego bogactwa.

— Dekadę od rozpoczęcia globalnego kryzysu finansowego obserwujemy znaczący wzrost zamożnościwe wszystkich regionach świata. Na naszym rodzimym rynku, w Szwajcarii, majątek liczony na osobę dorosłą wzrósł w tym okresie o ponad 40 proc. — mówi Urs Rohner, szef rady dyrektorów Credit Suisse Group. Świat rzeczywiście bogaci się w zawrotnym tempie. W ostatnich 12 miesiącach globalne bogactwo zwiększyło się o 6,4 proc., sięgając 280 bln USD.

To kwota o 27 proc. większa niż 10 lat temu. Najwięcej milionerów mieszka w Stanach Zjednoczonych — jest tam ich aż 15,3 mln. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Japonia, ale ona ma tylko 2,7 mln osób z majątkiem przekraczającym milion dolarów. Podium uzupełnia Wielka Brytania z liczbą 2,2 mln milionerów. W sumie na całym świecie eksperci naliczyli 36 mln takich osób. Prognozują, że do 2022 r. ich liczba wzrośnie do 44 mln. Od początku tego wieku liczba milionerów zwiększyła się o 170 proc. Najbogatszych więc przybywa, a nierówności są coraz większe.

Największy majątek w przeliczeniu na dorosłego mieszkańca mają Szwajcarzy — w przeliczeniu na osobę szacowany jest na 537,6 tys. USD, co oznacza wzrost z 233,5 tys. USD w 2000 r. Polska też została odnotowana w raporcie. Po przeliczeniu na procenty największy przyrost majątku gospodarstw domowych na świecie odnotowano w Polsce. Credit Suisse twierdzi, że wzrost o 18 proc. wynikał głównie z rosnących cen akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu