Bony na cyfryzację: mniej czasu na projekty

opublikowano: 03-10-2021, 20:00

PARP skróciła o pół miesiąca konkurs dotacyjny dla firm, które chcą rozwijać innowacje z pomocą technologii cyfrowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Co zmienia PARP w konkursie “Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji Bony na cyfryzację”
  • Jakie projekty będą miały największe szanse na wsparcie
  • Na co będzie można przeznaczyć granty

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zamknie nabór z działania 6.2 programu Inteligentny Rozwój (“Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację“) 5 października. Pierwotnie miała to zrobić 20 października. PARP skróciła termin składania wniosków o dofinansowanie, bo ich łączna wartość już teraz znacząco przekracza możliwości budżetowe konkursu. W puli jest 110 mln zł. Natomiast do tej pory przedsiębiorcy wnioskowali o łączne wsparcie w wysokości ponad 214 mln zł.

Każda firma startująca w konkursie może liczyć na dofinansowanie w wysokości od 51 tys. zł do 255 tys. zł.

Dotacje są przeznaczone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Polski. Przedsiębiorcy będą mogli sfinansować grantami zakup lub licencjonowanie oprogramowania, a także usług potrzebnych do wdrożenia innowacji procesowych bazujących na rozwiązaniach cyfrowych. Ponadto przedstawiciele biznesu otrzymają wsparcie na środki trwałe, które będą niezbędne do wprowadzenia wspomnianych innowacji procesowych.

Jakie projekty mają największe szanse na dofinansowanie? Wprowadzane z pomocą technologii cyfrowych innowacje procesowe, które znacząco zmienią sposób działania firm. Projekty mogą stanowić uzupełnienie procesów już trwających w przedsiębiorstwach i mieć wpływ na korektę modelu biznesowego lub strategii. Ponadto na wsparcie mają szansę przedsięwzięcia, które polegają na wdrażaniu innowacji produktowych. Muszą być one jednak powiązane z wprowadzanymi w firmach nowinkami procesowymi i charakteryzować się nowością.

Przedstawiciele PARP sygnalizowali wcześniej, że gdy zapotrzebowanie na dotacje przekroczy możliwości budżetowe naboru, to po ocenie wniosków o dofinansowanie uruchomią kilka kryteriów rozstrzygających konkurs.

Pierwsze takie kryterium będzie dotyczyło tego, czy wskazany przez wnioskodawcę ubiegłoroczny spadek średniorocznych obrotów ze sprzedaży wobec 2019 r. wyniósł powyżej 40 proc. Będzie on weryfikowany na podstawie deklaracji przedsiębiorcy. Te firmy, których projekty zostaną pozytywnie ocenione i zanotują najwyższe spadki obrotów, będą miały największe szanse na wsparcie.

Natomiast drugie kryterium rozstrzygające dotyczy miejsca, w którym znajduje się siedziba firmy. Promowane będą przedsiębiorstwa, które działają w regionach mniej innowacyjnych. Przedstawiciele PARP przewidują też trzecie kryterium. Jest ono związane ze stopą bezrobocia. Firmy, które działają na terenach, na których ten wskaźnik jest wyższy, będą miały większe szanse na dofinansowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane