Bony zostały sprzedane na pniu

Marek Knitter
opublikowano: 14-10-2003, 00:00

Rentowność bonów podczas kolejnej aukcji lekko spadła. Resort finansów sprzedał całą pulę papierów wartości 1 mld zł. Popyt wyniósł ponad 2,68 mld zł. Dochodowość bonów rocznych na poniedziałkowej aukcji spadła do 5,133 proc., z 5,135 proc., a 13-tyg. — do 5,095 proc., z 5,102 proc. Choć przetarg można zaliczyć do udanych, to jest jeszcze za wcześnie, by mówić o końcu kryzysu na rynku papierów skarbowych. Trzeba jeszcze poczekać kilka tygodni.

Na rynku wtórnym natomiast od rana trwała wyprzedaż obligacji. Po podaniu informacji przez rząd Niemiec o spodziewanym rekordowym deficycie budżetowym rynek papierów skarbowych zareagował spadkami. W Polsce najbardziej traciły obligacje 5- i 10-letnie. Średnio do południa ceny spadły o 20 groszy.

W środę MF zaoferuje obligacje 5-letnie PS0608 o wartości 1 mld zł. Jeżeli rząd nie wystraszy inwestorów kolejnymi negatywnymi informacjami o finansach publicznych, to oferta ta spotka się z dużym zainteresowaniem. Ostatni bowiem przetarg tych papierów, który zakończył się sukcesem, odbył się w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu