BOR wsadzi VIP-y do BMW

opublikowano: 10-05-2016, 12:35

Podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie VIP-y jeździć będą limuzynami BMW. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła dziś odwołanie dilera Audi.

To już finał kilkumiesięcznych zmagań dilerów BMW oraz Audi o dostarczenie Biuru Ochrony Rządu (BOR) 20 limuzyn koniecznych do wożenia głów państw podczas szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu 2016 r. w Warszawie.

Zobacz więcej

BMW

WR, Puls Biznesu

Krajowa izba Odwoławcza (KIO) orzekła, że zaskarżenie wyboru BMW przez firmę Porsche Inter Auto Polska (dilera Audi) jest bezzasadne. Teraz dojdzie do podpisania umowy BOR-u z Auto Fus, dilerem BMW i dostawa samochodów. Zamawiający zapłaci za 20 świetnie wyposażonych limuzyn BMW 7,6 mln zł brutto. Pojazdy objęte będą 72-miesięczną gwarancją.

Teoretycznie diler Audi ma jeszcze możliwość odwołania się do sądu lecz taka ewentualność nie wstrzyma podpisania kontraktu i dostarczenia samochodów. 

Przetarg ruszył w styczniu tego roku. Trzecim oferentem była firma Zeszuta, diler Mercedesa. Najtańsza była propozycja BMW. Audi żądało 8,1 mln zł a diler Mercedesa 11 mln zł. Także BMW proponowało zdecydowanie najdłuższą gwarancję. Wszystkie atuty były więc w rękach Auto Fus. Jednak tuż przed wyłonieniem zwycięzcy doszło do wypadku prezydenckiej limuzyny BMW na skutek pęknięcia zużytej opony. Doszło do politycznej zawieruchy, nie wykluczano nawet zamachu na głowę państwa. W takiej atmosferze kilka dni po incydencie BOR zdecydowało, że przetarg wygrywa Audi. Odrzuciło ofertę BMW z powodu jej drobnych niezgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.

Auto Fus zaskarżyło tę decyzję do KIO, która pod koniec marca uznała, że te drobne nieścisłości mogły być usunięte w drodze wyjaśnień i unieważniła wybór Audi.
- Zamawiający powinien wyjaśnić lub poprawić drobne omyłki, nieistotne dla oceny całej oferty, a nie ją odrzucać. W efekcie dokonał wyboru oferty droższej i z prawie trzykrotnie krótszym okresem gwarancji – mówi Jan Roliński, adwokat, partner w kancelarii WKB, reprezentujący w tej sprawie dilera BMW.

BOR zostało zobowiązane do ponownej oceny ofert. Ostatecznie wybrało BMW.
Z kolei ta decyzja nie spodobała się dilerowi Audi który ją zaskarżył do KIO.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu