Bosch kupił 13,35 proc. Buderusa, liczy na więcej

Małgorzata Birnbaum
03-01-2003, 00:00

Bosch, drugi na świecie dostawca części samochodowych, kupił 13,35 proc. akcji Buderusa, producenta systemów grzewczych. Choć władze spółki zapewniają, że to tylko inwestycja finansowa, analitycy uważają, że spółka może po raz drugi spróbować przejąć Buderusa.

Niemiecki koncern Bosch, który prowadzi negocjacje w sprawie budowy we Wrocławiu fabryki produkującej elementy do silników Diesla, przejął za około 185 mln EUR (741,9 mln zł) 13,35 proc. akcji Buderusa. 7,47 proc. walorów firmy produkującej bojlery i urządzenia grzewcze sprzedał mu za 100 mln EUR (401 mln zł) Deutsche Bank.

— Traktujemy tę transakcję jako inwestycję finansową w branży, którą znamy i w której rozwój wierzymy — mówi Martin Lober z Boscha.

Inaczej widzą to analitycy.

— Zainteresowanie Boscha Buderusem jest bardziej strategiczne niż finansowe. Nabycie tej firmy pozwoliłoby Boschowi na poszerzenie działalności — uważa Trudbert Merkel z Deka Investment.

Rok temu Bosch złożył Buderusowi ofertę przejęcia, została ona jednak odrzucona. Obecnie nie wiadomo, czy Bosch będzie negocjował odkupienie udziałów od pozostałych akcjonariuszy, czyli Commerzbanku (10,53 proc.) i firmy budowlanej Bilfinger Berger (30,02 proc.). Martin Lober nie chciał komentować, czy koncern prowadzi rozmowy z bankiem i zaprzeczył, jakoby kontaktował się w tej sprawie z Bilfinger Berger. Analitycy przewidują jednak, że Commerzbank może w tym roku chcieć sprzedać ten pakiet.

Po ogłoszeniu transakcji akcje Buderusa podrożały o 8,6 proc. — do 23,9 EUR (95,8 zł). Walory Deutsche Banku, który konsekwentnie realizuje politykę wyprzedaży akcji branży przemysłowej, zyskały 0,8 proc. i kosztowały 44,26 EUR (177,5 zł). Bosch nie jest notowany na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Bosch kupił 13,35 proc. Buderusa, liczy na więcej