Bośnia kupi rosyjską szczepionkę

  • Paweł Makosz
opublikowano: 18-03-2021, 15:19

Część Bośni i Hercegowiny składająca się z etnicznych muzułmanów i Chorwatów podpisała umowę na zakup 500 tys. dawek Sputnika V, rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19.

Tak zwana Federacja, która obejmuje mniej więcej połowę terytorium BiH, spodziewa się pierwszej dostawy 100 tys. szczepionek już w przyszłym tygodniu. Rosyjski specyfik wyceniony został na 14,31 EUR za sztukę.

Rosyjska szczepionka Sputnik V
Rosyjska szczepionka Sputnik V
iStock

Decyzja zapadła po tym, jak władze tymczasowo zawiesiły stosowanie preparatu AstraZeneca, ze względu na doniesienia o możliwych negatywnych skutkach ubocznych.

Zniszczona wojną Bośnia jest podzielona na dwie autonomiczne jednostki. Rządzoną przez Serbów Republikę Serbską oraz tak zwaną Federację Muzułmanów i Chorwatów. W zeszłym miesiącu Serbia wysłała do serbskiej części BiH 2 tys. szczepionek rosyjskiej produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane