Bostic: podwyżka lub obniżka stóp jest równie prawdopodobna

opublikowano: 20-05-2019, 18:56

Raphael Bostic, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych w Atlancie nie widzi potrzeby dostosowywania amerykańskiej polityki pieniężnej i uważa, że obniżka lub podwyżka stóp procentowych są w tym roku równie prawdopodobne.

Jeśli zapytasz mnie, jak wygląda sytuacja, nie mogę powiedzieć, że zauważam czy jesteśmy bardziej skłonni do cięcia niż do zaostrzania polityki - powiedział Bostic. Myślę, że jesteśmy w równowadze – dodał oficjel.

Raphael Bostic
Raphael Bostic
Bloomberg

Federalny Komitet Otwartego Rynku na początku tego miesiąca utrzymywał na dotychczasowym poziomie  koszty pożyczek i stwierdził, że cierpliwie będzie dostosowywać stawki w górę lub w dół. Rynki wyceniają jednak wyżej prawdopodobieństwo obniżenia w związku ze spowolnieniem wzrostu i rosnącym sporem handlowym między USA a Chinami, zaś prezydent Donald Trump wezwał do pełnego obniżenia stawek procentowych.

Istnieje wiele zagrożeń, które, jeśli dojdą do skutku, mogą osłabić gospodarkę - powiedział Bostic. Jeśli tak się stanie, obniżka stóp może być wskazana. Ale istnieje również wiele źródeł niepewności, że jeśli zostaną rozwiązane w szczególny sposób, gospodarka może rzeczywiście stać się o wiele silniejsza, co może sugerować, że możemy chcieć podnieść stopę procentową – wyjaśnił przedstawiciel amerykańskich władz monetarnych.

Bostic powiedział, że poparł cztery podwyżki stóp w zeszłym roku i nie uważał grudniowego wzrostu za błąd w świetle narastających wówczas obaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane