BPF jak BDF

Joanna Barańska
21-10-2005, 00:00

Koncern doprowadził do unieważnienia marki kosmetyków produkowanych przez firmę BPF z Turowic.

Urząd Patentowy (UP) postąpił słusznie, unieważniając markę BPF firmy z Turowic o tej samej nazwie — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Unieważnienie dotyczy tylko kosmetyków. Pod sporną marką mogą nadal występować przemysłowe środki chemiczne.

Marka BPF wydała się koncernowi Beiersdorf zbyt podobna do jego chroniącego kosmetyki zarejestrowanego znaku słowno-graficznego, który składa się z liter BDF i czterech czarnych kropek. UP zgodził się z Beiersdorfem, ale turowicką markę unieważnił tylko dla towarów wytwarzanych jednocześnie przez BPF i koncern. Obie firmy zaskarżyły decyzję do sądu. BPF chciał, by sąd powiedział, że spółka nadal może używać marki dla wszystkich swoich towarów, Beiersdorf przeciwnie — unieważnienia jej w całości.

Głównym motywem skargi turowickiej spółki było to, że BPF jest jednocześnie nazwą firmy, a ta podlega szczególnej ochronie.

— BPF to spółka cywilna. Oznaczeniem przedsiębiorstwa w spółce cywilnej są imiona i nazwiska wspólników. BPF to tylko używany przez przedsiębiorstwo skrót — uznał sąd i oddalił skargę, stwierdzając, że znaki BDF i BPF są podobne i mogą wprowadzać w błąd.

Z tego samego powodu oddalił skargę Beiersdorfu.

— Tam, gdzie zakres towarów produkowanych przez obie firmy nie pokrywa się, znak BPF może funkcjonować — wyjaśnił sąd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy