BPH i BNP w fazie przejściowej

ET
opublikowano: 12-05-2011, 00:00

Na dobre wyniki trzeba będzie poczekać kilka kwartałów. Na razie w bankach budują fundamenty pod wzrosty.

Na dobre wyniki trzeba będzie poczekać kilka kwartałów. Na razie w bankach budują fundamenty pod wzrosty.

Poprawiła się jakość portfela, nadal spadały koszty, ale wszystko to nie zrekompensowało spadku wpływów z odsetek oraz opłat i prowizji. Bank BPH zarobił w I kwartale 47 mln zł (jednorazowe zdarzenia podniosły wynik o 10 mln zł), podczas gdy w IV kwartale zysk wyniósł 52 mln zł. I kwartału 2010 r. nie warto brać pod uwagę, bo wówczas bank znajdował się głęboko pod wodą. W tym roku bardzo mocno poleciały przychody prowizyjne oraz odsetkowe, głównie w detalu oraz MSP, gdzie roczne spadki wyniosły aż 15 proc. Łącznie na odsetkach bank zarobił o 2 proc. mniej (r/r), a na prowizjach 11,5 proc. Przychody były o 8,2 proc. mniejsze. Spadły też koszty banku — o 6,4 proc. (r/r) i 9 proc. w stosunku do ostatniego kwartału. Mimo to wskaźnik koszty/dochody wzrósł o 1 proc. — do 67 proc., co jest pochodną mniejszych przychodów banku.

Ze strat z poprzedniego roku wychodzi również BNP Paribas Polska (dawny Fortis Bank). W I kwartale zarobił 9 mln zł. Przed rokiem był 8 mln zł na minusie, a kwartał temu 1 mln zł na plusie. Podobnie jak Bank BPH, odnotował też spadki wpływów odsetkowych (3 proc. r/r) oraz prowizyjnych (17 proc. w dół). Poprawiła się jakość portfela, i to właśnie spadek odpisów miał największy wpływ na wypracowanie zysku netto.

Oba banki zapowiadają rozwój biznesu w kolejnych kwartałach, przy czym i BNP Paribas, i Bank BPH koncentrować się będą na pozyskiwaniu klientów. I jeden, i drugi stawia na osoby lepiej uposażone, z wyższą zdolnością kredytową. Obydwa planują też rozbudowę sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu