BPH PBK czeka na ekstrazyski

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 20-03-2003, 00:00

Wiele wskazuje na to, że w trzecim kwartale bank BPH PBK zaksięguje ponad 250 mln zł ze sprzedaży aktywów. Na konta giełdowej spółki wpłyną środki otrzymane od nowych właścicieli Górnośląskiego Banku Gospodarczego i Polcardu.

BPH PBK kończy rozmowy z Banco Santander Central Hispano (BSCH) o odsprzedaży Górnośląskiego Banku Gospodarczego (GBG).

— Sądzę, że wstępną umowę podpiszemy w kwietniu. Do transakcji mogłoby dojść po 3-4 miesiącach, gdy Santander będzie miał już wszystkie niezbędne zgody — mówi Józef Wancer, prezes BPH PBK.

Przed finałem transakcji z Hiszpanami BPH PBK sprzeda amerykańskiej grupie GTech prawie 20 proc. udziałów centrum rozliczeń transakcji kartowych Polcard. W trzecim kwartale zaksięguje więc spory zysk.

— Sądzę, że GBG jest wart przynajmniej 300-350 mln zł. BPH PBK ma więc szansę uzyskać ponad 200 mln zł za swój pakiet akcji. To oznaczałoby, że jego zysk brutto na tej transakcji przekroczy 60 mln zł. Natomiast na Polcardzie bank zarobi ponad 40 mln zł — uważa Marcin Materna, analityk Domu Maklerskiego Millennium.

BPH PBK nie ma chętnego na zakup przynoszącego straty Spółdzielczego Banku Rzemiosła Samopomoc Chłopska (SBR).

— Do końca roku zamierzamy włączyć SBR w struktury BPH PBK i przeprowadzić jego restrukturyzację. Mamy już na to zgodę nadzoru bankowego — mówi Józef Wancer.

Połączenie BPH z PBK było efektem fuzji niemieckiego banku HVB z austriacką grupą BA CA. W ramach porządków połączono już domy maklerskie BPH i PBK. Jednak w grupie działa także spółka BA CA.

— Działalnością maklerską grupy HVB w Polsce zajmie się właśnie BA CA. Mamy dziesięć miesięcy na wydzielenie tej działalności z banku, a później jej połączenie ze spółką inwestora — wyjaśnia Józef Wancer.

W grupie zakończy się fuzja działalności leasingowej. Jeszcze w tym miesiącu PBK Leasing i BA CA Leasing wniesione zostaną aportem do BPH PBK Leasing. Bankowe Towarzystwo Leasingowe trafi do tej spółki na początku przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu