BPH PBK został dobrze przyjęty przez graczy

Beata Tomaszkiewicz
11-01-2002, 00:00

Akcje połączonych banków BPH i PBK zadebiutowały na GPW ceną 248 zł. Był to najgorszy kurs dnia. Później papiery spółki ostro poszły w górę. Z innymi instytucjami finansowymi, które ostatnio się łączyły lub zmieniały strukturę akcjonariatu, rynek obszedł się znacznie ostrzej.

Papiery BPH PBK cieszyły się wczoraj dużym zainteresowaniem inwestorów. Wbrew oczekiwaniom obserwatorów rynku, drobni akcjonariusze PBK, którzy od 2 stycznia mieli zablokowane akcje, wcale nie rzucili się do realizacji zysków.

Na początku kurs spadł w porównaniu ze środowym zamknięciem o prawie 2 proc., jednak wkrótce zaczął piąć się do góry. Po południu BPH PBK zyskał już 8,7 proc. osiągając cenę 276 zł. Ostatecznie sesję zamknięto przy cenie 272,7 zł.

Równocześnie na giełdzie w Londynie zadebiutowały kwity depozytowe BPH PBK.

— Nie ma lepszej weryfikacji wiarygodności spółki w oczach inwestorów niż jej notowania — skomentował debiut Wiesław Rozłucki, prezes GPW.

Również w opinii zarządu banku tak wysoka cena świadczy o zaufaniu.

— Nasza fuzja odbyła się bez problemów. Jednak jasno informujemy inwestorów, jak będzie dalej przebiegał proces połączenia. Uprzedzamy, że na efekty trzeba będzie poczekać — uprzedza Józef Wancer, prezes BPH PBK

Jednak w opinii obserwatorów rynku, kurs akcji spółki nie utrzyma się długo na tak wysokim poziomie.

— Od kilku dni cała giełda idzie ostro do góry. Tym wpływom poddał się również kurs BPH. Wczorajszy wzrost notowań BPH PBK jest tylko kontynuacją trendu. Tymczasem spółce udało się sprawnie przeprowadzić proces fuzji. BPH PBK ma ambitne plany, jednak niewiele wiadomo o tym, jak zamierza je zrealizować i w jaki sposób ma zamiar osiągnąć parametry jakościowe zbliżone do Pekao SA — uważa Marek Świętoń analityk ING BSK.

W jego opinii, na korzyść spółki przemawia duża płynność.

— Dzięki temu staje się ona obiektem inwestycyjnym dla dużych inwestorów — np. OFE. Jednak BPH PBK jest już bardzo wysoko wyceniany. Sądzę, że ostatecznie współczynnik P/BV wyniesie na koniec ubiegłego roku 1,5 — mówi Marek Świętoń.

Analitycy ING Barings także uważają, że nie będzie dalszych wzrostów kursów akcji BPH PBK. Nie zmienia to faktu, że spółka miała bardzo udany debiut. Wiele innych instytucji, które w ostatnich miesiącach łączyły się lub przechodziły zmiany własnościowe, miało dużo gorsze przyjęcie na rynku.

— Niektóre spółki debiutują na dołku, co od razu zmniejsza ich szanse na udany start. Tak było np. w połowie ubiegłego roku z kursem akcji połączonego BZ WBK. Bank wystartował źle, a później przez wiele dni było coraz gorzej — mówi Marek Świętoń.

Powodem wielu spadków kursu jest też ograniczenie płynności spółki. Tak było na początku ubiegłego roku z BHW, który po fuzji z Citibank Polska i po zakończeniu procesu przechodzenia pod amerykańskie wpływy stracił płynność i jego akcje przestały być obiektem zainteresowania inwestorów. Podobnie stało się w przypadku BSK, który jesienią ostatecznie zakończył fuzję z ING Polska.

— Pomimo początkowych spadków ING BSK jest nadal jednak bardzo wysoko wyceniany przez rynek. Wskaźnik P/BV na poziomie 2,5 jest wyższy nawet od posiadanego przez najlepszy na rynku Pekao SA — mówi Marek Swiętoń.

Czasem spadek kursu prowokują sami właściciele spółki. Pod koniec 2001 r. KBC ogłosił wezwanie na akcje Kredyt Banku, jednak po dość niskiej cenie — 18 zł. To spowodowało natychmiastowy spadek kursu akcji.

Z takich sytuacji obronną ręką wychodzi Pekao SA. W listopadzie 2000 r. inwestorzy rozczarowani rezultatami publicznej emisji doprowadzili do kilkudniowych niewielkich spadków. Jednak niedługo po tym kurs poszybował w górę, co bank zawdzięcza konsekwentnej polityce zarządu.

więcej na str. 33

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / BPH PBK został dobrze przyjęty przez graczy