Brak ludzi nakręca popyt na szkolenia IT

DCZ
opublikowano: 30-11-2007, 00:00

Do 242 mln zł może w przyszłym roku wzrosnąć rynek szkoleń IT w Polsce. To o 10 proc.

Do 242 mln zł może w przyszłym roku wzrosnąć rynek szkoleń IT w Polsce. To o 10 proc.

więcej niż w minionym roku.

Ośrodek badawczy IDC prognozuje, że duże tempo wzrostu szkoleń IT utrzyma się przez najbliższe lata. W 2009 r. wartość tego rynku może osiągnąć 270 mln.

— Firmowe kursy IT dla pracowników i menedżerów coraz częściej dotyczą zaawansowanej wiedzy, która pozwala obsługiwać systemy informatyczne, np. tzw. ERP, do obsługi m.in. zaopatrzenia, produkcji czy magazynów, oraz specjalne systemy — tzw. business intelligence — do analizowania i prognozowania biznesowej przyszłości — mówi Piotr Szczerbiak, project manager w Columbus Polska.

Na systemy business intelligence firmy wydały w tym roku 150 mln zł — dwa razy więcej niż przed 2-3 laty. Jeszcze więcej wydano na ERP (zintegrowane systemy do zarządzania), które według GUS ma już 13 proc. firm. IDC prognozuje, że popyt na takie systemy będzie rósł i w 2009 r. osiągnie wartość około 300 mln dolarów (tyle wart był rynek hiszpański w 2004 r.). A do obsługi systemów informatycznych trzeba pracowników przeszkolić.

— To się pracodawcom coraz bardziej opłaca. Wydajność firm nie rośnie bowiem tak szybko jak wysokość wynagrodzeń, a w dodatku coraz trudniej o nowych dobrych specjalistów — mówi Piotr Szczerbiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu