Brak pracy na etacie? Tylko wyjątkowo

opublikowano: 08-02-2018, 22:00

Mniej zleceń w stosunkach pracy i trudniejsze wypowiedzenia — m.in. to proponuje komisja kodyfikacyjna w nowym kodeksie.

Za miesiąc powinien być znany projekt przyszłego nowego Kodeksu pracy, nad którym pracuje komisja kodyfikacyjna powołana przez rząd 15 września 2016 r. Celem jej działań jest wypracowanie regulacji indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Z ujawnianych obecnie propozycji wynika, że jedna z istotnych zmian dotyczy tak podstawowego zagadnienia jak umowy zatrudnienia.

Elastyczność…

Z prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (KKPP) wynika, że praca nie na etacie ma być jedynie wyjątkiem. Prawo zawierania umów cywilnoprawnych zostanie przyznane wyłącznie samozatrudnionym. Jednak nawet oni mogą być uznani za pracowników, jeśli ich praca nie będzie odpowiadać cechom świadczącym o sprzedaży usług. Wprowadzona zostanie zasada domniemania istnienia stosunku pracy.

— To będzie domniemanie stosunku pracy na szeroką skalę, czyli rezygnacja np. ze zleceń, których jest sporo na rynku pracy, na rzecz umów o pracę. Co w zamian otrzymają pracodawcy? Bardzo dziwne twory nowych rodzajów umów — nieetatowej, dorywczej i sezonowej. One jednak, na co wskazują ich nazwy, mają charakter wyjątkowy,a nie typowy. Wobec tego obawiam się, że nie wypełnią miejsca pozostałego po likwidacji umów-zleceń — ocenia prof. Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca komisji i doradca prezydenta Pracodawców RP.

Na razie KKPP nie przedstawia projektów w całości, wiele kwestii pozostaje niejasnych. Pracodawców niepokoi wspomniane domniemanie istnienia stosunku pracy. Wątpliwości budzi m.in. możliwość jego dochodzenia w praktyce, a nowy rodzaj umów wydaje się mieć ograniczony zasięg, czyli nie będzie mógł być wykorzystywany w każdym przypadku.

— Cechuje je daleko idąca elastyczność, niestety zakres ich zastosowania będzie raczej niewielki — przyznaje ekspertka Pracodawców RP.

Praca sezonowa ma być dopuszczalna wyłącznie w związku z okresowym zapotrzebowaniem na prace ściśle związane z warunkami atmosferycznymi, cyklami produkcji rolnej i ogrodniczej oraz popytem (lub jego brakiem) na wyroby wynikające z pór roku. Umowa na czas wykonywania pracy dorywczej będzie zawierana w celu wykonania zadań nieregularnych lub związanych z potrzebami obiektywnie krótkoterminowymi na czas nie dłuższy niż 30 dni w ciągu roku kalendarzowego. Natomiast praca nieetatowa mogłaby być oferowana wyłącznie osobom do 26. roku życia i mającym więcej niż 60 lat oraz przedsiębiorcom i pracownikom zatrudnionym na pół etatu. W obu przypadkach byłaby wykonywana maksymalnie do 18 godzin tygodniowo.

…i jej brak

Według prof. Moniki Gładoch tego rodzaju formy pracy nie mogą zastąpić wielu nietypowych usług wykonywanych obecnie na podstawie umów cywilnych. Jej zdaniem, domniemanie stosunku pracy działa wbrew woli stron, co oznacza koniec elastyczności na rynku pracy. Uważa też, że projektowany kodeks zawiera niewiele propozycji probiznesowych. Będzie np. wymagał uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę na czas określony. Ponadto o planowanych zwolnieniach pracownicy mają być powiadamiani wcześniej, aby mogli wskazać przedstawicieli związku zawodowego, z którymi będzie konsultowane wypowiedzenie. Natomiast w przypadku likwidacji stanowiska pracy pracodawca ma zaproponować osobie zatrudnionej nową ofertę, do której ma ona kwalifikacje albo może je z łatwością zdobyć, przy czym miałaby ona prawo jej nie przyjąć. Iwona Szmitkowska, wiceprezes zarządu Work Service’u i przewodnicząca Platformy HR, działającej w ramach Pracodawców RP, mówi, że biznes potrzebuje elastyczności. Dlatego nowy Kodeks pracy powinien zabezpieczać potrzeby pracodawców i pracowników, uwzględniać rozwój automatyzacji, możliwość pracy zdalnej i dzielenia pracy, zapewniając stronom stosunku pracy działania w różnych uwarunkowaniach — aby obie były zadowolone.

— Ale to jest na pewno bardzo trudne zadanie — podkreśla Iwona Szmitkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy