Brak rąk do pracy coraz dotkliwszy

opublikowano: 21-09-2017, 22:00

Firmy zgłaszają, że nasila się problem niedoboru pracowników

Firmy zgłaszają, że nasila się problem niedoboru pracowników — to bariera, której uciążliwość najbardziej wzrosła w skali roku. Potwierdza to wrześniowa publikacja GUS. W budownictwie znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników zwiększa się stopniowo od połowy 2013 r., a trend przybrał na sile od czerwca 2016 r.

We wrześniu ubiegłego roku zgłaszało ją 29,2 proc. przedsiębiorców, w tym roku aż 44,5 proc. W handlu problem pojawił się w 2015 r. W hurcie w rok jego znaczenie wzrosło z 11,6 do 18,3 proc., a w detalu z 15,2 do 22,3 proc. Podobnie jest w usługach, a zwłaszcza w: transporcie i gospodarce magazynowej oraz zakwaterowaniu i gastronomii.

Trendowi oparły się tylko dwie podsekcje usług: informatyka i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia, a także przetwórstwo przemysłowe. W przypadku przemysłu wynika to jednak z braku aktualizacji stanu z lipca (GUS pyta branżę o bariery co kwartał), kiedy niedobór pracowników już mocno dokuczał firmom (wzrósł w ciągu roku z 11 do 19,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Brak rąk do pracy coraz dotkliwszy