Brakuje mechaników, cieśli i szwaczek

opublikowano: 01-02-2016, 22:00

O 8 pkt. proc. wzrósł odsetek polskich pracodawców, którzy nie mogą znaleźć pracowników o odpowiednich kompetencjach.

Kłopoty z zatrudnieniem potrzebnych specjalistów ma 41 proc. pracodawców w Polsce. Tak liczna grupa przyznała się do tego w 10. edycji badania „Niedobór talentów”, prowadzonego co roku przez ManpowerGroup. Ich odsetek zwiększył się o 8 pkt. proc. w porównaniu z poprzednią ankietą. Problem nie jest charakterystyczny wyłącznie dla polskiego rynku pracy. Na trudność z pozyskaniem osób o odpowiednich kompetencjach zwraca uwagę 38 proc. firm zagranicznych objętych badaniem, w którym wzięło udział 42 tys. respondentów z 42 krajów, w tym 750 z Polski. W naszym kraju najtrudniej jest zrekrutować wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Poszukiwani są m.in. mechanicy, elektrycy, hydraulicy, spawacze, stolarze, tokarze, kucharze, drukarze, murarze, cieśle, monterzy, elektromonterzy, szwaczki, operatorzy wózków widłowych itp. Te zawody prawie zawsze zajmowały w badaniu pierwsze miejsce na liście, tylko raz ustąpiły inżynierom — drugiej grupie najbardziej poszukiwanej. Trzecią pozycję zajmują technicy, którzy awansowali na nią z ubiegłorocznego miejsca ósmego. Na czwartym plasują się pracownicy działów IT (widać stałe pogłębianie się ich niedoboru), na piątym i szóstym są kierowcy i operatorzy produkcji (maszyn), na siódmym pracownicy księgowości i finansów, potem członkowie zarządu i kadra najwyższego szczebla oraz przedstawiciele handlowi. Dziesiątkę najbardziej poszukiwanych kandydatów zamykają niewykwalifikowani pracownicy fizyczni.

— Można się spodziewać, że obecny rok przyniesie nasilenie deficytu pracowników — ocenia Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. Swoją prognozę uzasadnia spadającym bezrobociem, co oznacza, że rynek pracy przechyla się w kierunku kandydatów, o których pracodawcom coraz trudniej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Brakuje mechaników, cieśli i szwaczek