Brakuje sił na odbicie

opublikowano: 11-10-2012, 00:00

Komentarz zagraniczny

Środa była kolejnym niespokojnym dniem na giełdach akcji. Po mocnej wtorkowej przecenie na Wall Street rano korekcie poddały się indeksy azjatyckich parkietów. Spadki stały się też udziałem największych europejskich rynków, które zniżkowały trzecią sesję z rzędu. Podejmowane były jednak próby odreagowania.

Mimo ostatniej nie najlepszej passy inwestorzy handlujący na Starym Kontynencie nie powinni jednak mieć zbytnich powodów do narzekań. Paneuropejski wskaźnik Stoxx Europe 600 nadal notuje dodatni wynik w tym roku i od tegorocznego dołka zyskuje około 15 proc. W samym tylko trzecim kwartale wzrósł o niemal 7 proc.

Nastroje na parkietach falują w rytm publikowanych doniesień makroekonomicznych i politycznych. Obecne pogorszenie atmosfery to rezultat pesymistycznych prognoz Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla całej globalnej ekonomii. Dodatkowo MFW stwierdził, że banki w Europie mogą być zmuszone do sprzedaży aktywów o wartości 4,5 bln EUR, by spełnić nowe wymagania finansowe.

Środowa sesja nie była udana dla posiadaczy akcji Anheuser- Busch InBev. Kurs jednego z największych koncernów browarniczych zniżkował po informacji, że amerykański regulator może zablokować wartą 20 mld USD ofertę przejęcia, złożoną meksykańskiemu Grupo Modelo SAB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, t.stasiuk@pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy