Brama szlaku bałtyckiego

Pomorze Zachodnie jest oceniane wysoko pod względem atrakcyjności inwestycyjnej

W ostatnich latach w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową województwo zachodniopomorskie zajmuje zwykle 6. lub 7. miejsce. W zestawieniu za rok 2014 najwyżej oceniana była w jego przypadku dostępność transportowa (region utrzymuje 3. pozycję) oraz aktywność wobec inwestorów (4. pozycja).

Brama szlaku bałtyckiego

opublikowano: 21-10-2015, 22:00

Pomorze Zachodnie jest oceniane wysoko pod względem atrakcyjności inwestycyjnej

W ostatnich latach w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową województwo zachodniopomorskie zajmuje zwykle 6. lub 7. miejsce. W zestawieniu za rok 2014 najwyżej oceniana była w jego przypadku dostępność transportowa (region utrzymuje 3. pozycję) oraz aktywność wobec inwestorów (4. pozycja).

— Województwo zachodniopomorskie docenianie jest przez inwestorów przede wszystkim z powodu swojego położenia. Niekwestionowaną zaletą jest bezpośredni dostęp do morza. To duży atut dla inwestorów planujących ekspansję na rynek skandynawski. Do zalet regionu zalicza się oczywiście także bliskość rynku zachodniej Europy, co cenią z pewnością wszyscy inwestorzy, nie tylko zagraniczni — mówi Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Bliżej Berlina

Położenie regionu na południowo-zachodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego to kluczowy składnik jego potencjału i determinanta rozwoju.

— Szczeciński Obszar Metropolitalny jako jedyny w Europie ma oddziaływanie transgraniczne, wpływa na rozwój przyległych niemieckich landów. Pomorze Zachodnie kooperuje także z Danią i Szwecją — komentuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Z Pomorza Zachodniego bliżej do Berlina niż do Warszawy. Region podlega więc nie tylko polskim wpływom, lecz także metropolii berlińskiej.

— Niekwestionowanym atutem Pomorza Zachodniego są jego funkcje bramowe w gospodarce morskiej. To pierwszy port polski na morskich szlakach bałtyckich — podkreśla Olgierd Geblewicz. Zachodniopomorskie to również ważny węzeł transportu multimodalnego na szlaku łączącym Bałtyk z Adriatykiem. Właśnie w Zachodniopomorskiem łączą się międzynarodowe drogi żeglugi śródlądowej, drogi morskie, trasy transportu samochodowego i kolejowego.

— Pozwala to w pionierski sposób podejść do wyzwań stawianych przez Unię Europejską w zakresie tworzenia zielonych korytarzy transportowych — uważa Olgierd Geblewicz.

Przecięcie stref

Oprócz atutów wynikających z położenia region ma do zaoferowania wiele ofert przygotowanych specjalnie z myślą o inwestorach. Na terenie województwa działają cztery Specjalne Strefy Ekonomiczne: Kostrzyńsko-Słubicka, Słupska, Pomorska i Euro-Park Mielec.

— Słupska SSE daje możliwości tworzenia nowych miejsc pracy oraz korzystnego i stabilnego rozwoju firm, w tym małych i średnich z polskim kapitałem. Obejmuje prawie 900 ha gruntów inwestycyjnych — zauważa Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Maksymalny poziom pomocy publicznej w regionie to 40 proc. nakładów inwestycyjnych (50 proc. dla średnich firm i 60 proc. dla małych). W regionie działa też kilkanaście parków przemysłowych, m.in. Białogardzki Park Inwestycyjny Invest-Park, GoleniowskiPark Przemysłowy, Park Regionalny w Gryfinie, Karlino, Stargardzki Park Przemysłowy, Szczeciński Park Przemysłowy, Tychowska Strefa Inwestycyjna oraz Podstrefa Wałcz Słupskiej SSE.

— Miasto Białogard powołało spółkę Invest-Park, której celem jest poszukiwanie nowych rozwiązań sprzyjających dynamicznemu rozwojowi firm niemieckich w Polsce — mówi Krzysztof Bagiński, burmistrz Białogardu. Na rzecz podnoszenia atrakcyjności regionu dla zewnętrznych źródeł kapitału oraz wsparcia w prowadzeniu działalności gospodarczej w województwie zachodniopomorskim aktywnie działa m.in. Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera zorganizowane przez Urząd Marszałkowski. Owocuje to napływem do regionu dużych inwestycji zewnętrznych oraz rozwojem BPO.

Nadzieja na przyszłość

Największymi miastami w regionie są Koszalin, Szczecin i Świnoujście. Pod względem potencjału inwestycyjnego szczególnie wyróżnia się Szczecin, który staje się jednym z najpopularniejszych w Polsce miast dla centrów BPO, SSC i ITO. Jak przekonują władze miasta, Szczecin to atrakcyjne miejsce do lokowania centrów nowoczesnych usług i rozwoju innowacyjnych technologii. Wpływają na to takie czynniki, jak wykwalifikowana kadra, konkurencyjne koszty pracy oraz dobra infrastruktura. W Szczecinie działa kilkanaście firm z sektora BPO, są wśród nich m.in. Bertelsmann, Genpact, Metro Services, Unicredit Business Partner czy Home.pl. — Duże zasoby wykwalifikowanych pracowników oraz dogodne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Niemcami są kluczowymi atutami miasta. Spodziewamy się, że w przyszłości to właśnie dzięki sektorowi usług (BPO) oraz badań i rozwoju (R&D) będą powstawać nowe miejsca pracy w Szczecinie — mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu badań i doradztwa CBRE w Polsce. Szczecin ma stosunkowo mało nieruchomości handlowych i najniższe wskaźniki pustostanów (1,6 proc.) wśród stolic regionów.

— Aktywność deweloperów w sektorze centrów handlowych w mieście utrzymuje się na razie na średnim poziomie. Wśród planowanych inwestycji są: powiększenie o 17 tys. mkw. centrum handlowego Galaxy i modernizacja CH Turzyn. Kolejne projekty znajdują się w fazie przygotowań — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z działu doradztwa i badań rynku w Colliers International. W mieście buduje się 20 tys. mkw. biur. Do końca 2015 r. zostaną oddane do użytku: Storrady Park Offices oraz Kosmos Art & Business Centre — Wzrost powierzchni niewynajętej stawia potencjalnych najemców w uprzywilejowanej pozycji, mogą bowiem wybierać w szerszej ofercie lokali i negocjować dla siebie bardziej korzystne warunki. Jednak stosunkowo wysoka aktywność najemców oraz wzrost zainteresowania inwestorów tym rynkiem powinny doprowadzić w niedługim okresie do wchłonięcia wolnych powierzchni — mówi Daniel Bienias, dyrektor Działu reprezentacji najemców i usług BPO firmy CBRE w Polsce. W Szczecinie działa 13 szkół wyższych. Liczba absolwentów to 12 tys. Stopa bezrobocia wynosi 9,3 proc. © Ⓟ

WIELKIE NADZIEJE: Prognozowany wzrost inwestycji zagranicznych w sektorze usług i polepszające się nastroje inwestorów sprawiają,że Szczecin ma olbrzymie możliwości awansu do rangi ważnego ośrodka biznesowo-kulturalnego Europy — mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu badań i doradztwa firmy CBRE w Polsce. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane