Czytasz dzięki

Brandywine: dolar słabszy o 5 proc. na koniec roku

opublikowano: 21-05-2018, 13:09
aktualizacja: 21-05-2018, 13:14

Dolar powinien osłabnąć do 5 proc. do końca roku bo rynek znów zacznie zwracać uwagę na pogarszające się dwa deficyty USA i zahamowany zostanie wzrost rentowności obligacji tego kraju, prognozuje Brandywine Global Investment Management.

Dolar stał się podatny na przecenę, bo ostatni rajd wzrostowy spowodował wyśrubowanie jego wyceny. Do tego jest mało prawdopodobne, że administracja Donalda Trumpa będzie hamowała osłabienie dolara, uważa Richard Lawrence z Brandywine Global Investment Management, zarządzającego 76 mld USD aktywów.

- Dolar może zakończyć rok być może w połowie jednocyfrowego zakresu niżej niż jest obecnie – powiedział.

Lawrence uważa, że dolar jest przewartościowany, a „problem dwóch deficytów powinna na niego wywrzeć dodatkową presję”.

Indeks dolara, pokazujący zmianę jego wartości wobec sześciu walut, wzrósł o prawie 6 proc. od tegorocznego dołka w lutym. Pomógł w tym wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA do najwyższej wartości od lipca 2011 roku. Mediana prognoz analityków zebranych przez Bloomberga pokazuje, że spodziewają się osłabienia dolara o 4 proc. do końca roku.

Deficyt budżetowy USA wzrósł do 600 mld USD w pierwszym półroczu roku rozrachunkowego. W całym roku ma wynieść 804 mld USD, a do 2020 roku przekroczyć 1 bln USD rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane