Bransoletka ostrzeże przed promieniami UVA i UVB

opublikowano: 30-09-2018, 22:00

Papierowa bransoletka pokryta specjalnym tuszem, czułym na promienie UV, zasygnalizuje, kiedy jej właściciel przebywa zbyt długo na słońcu.

To nowy wynalazek naukowców z RMIT University in Australia, o którym napisał „The Guardian”. Gdy ekspozycja na słońce jest zbyt długa, na bransoletce pojawiają się zmarszczone buźki, gdy właściciel jest bezpieczny — buźka uśmiecha się do niego. Te umowne sygnały zmieniają się, gdy ekspozycja na promienie UV się wydłuża. Alarm oznacza jedno — załóż czapkę i okryj ciało.

Naukowcy opracowali różne wersje bransoletki dla osób o różnej karnacji skóry. Ciemna karnacja jest bardziej tolerancyjna dla promieni UV, poza tym potrzebuje dłużej przebywać na słońcu, żeby wyprodukować odpowiedni poziom witaminy D. Czujniki w bransoletce są też w stanie odróżnić rodzaje promieniowania: UVA, wynika z badań, jest odpowiedzialne za starzenie się skóry i przyczynia się do powstawania zmarszczek, podczas gdy UVB wywołuje poparzenia słoneczne i może być odpowiedzialne za raka skóry. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy