Branża farmaceutyczna krytykuje obniżkę marż

Patrycja Otto
opublikowano: 11-12-2001, 00:00

Jutro (12 grudnia 2001 r.) wchodzi w życie ustawa o cenach. Obniża ona urzędowe marże detaliczne na leki o 3 punkty procentowe. Przedstawiciele branży farmaceutycznej krytykują ustawę. Obawiają się, że obrót wieloma lekami i materiałami medycznymi stanie się nieopłacalny.

Wchodząca w życie ustawa o cenach reguluje m.in. ustalanie cen urzędowych na środki farmaceutyczne oraz materiały medyczne. Ceny urzędowe hurtowe i detaliczne obejmą produkty zawarte w wykazie leków podstawowych i uzupełniających oraz przepisywanych bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością.

Najbardziej krytykowana jest planowana obniżka marży detalicznej i hurtowej na farmaceutyki.

Przedstawiciele branży alarmują, że obniżenie marż będzie gwoździem do trumny wielu polskich producentów i hurtowników.

— Dotychczas marża wynosiła 14,3 proc. Teraz będzie niższa o 3 punkty procentowe. Zmniejszenie marży spowoduje, że obrót lekami stanie się mało opłacalny i wiele firm znajdzie się na granicy bankructwa. W tej chwili rentowność hurtu ustalona jest na poziomie 0,5 proc. Nietrudno wyobrazić sobie, jak opłacalność spadnie po obniżce marż — mówi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Jerzy Milewski, prezes gdańskiego Farmagu, dodaje, że decyzje w zakresie obniżenia marży hurtowych i detalicznych podjęte zostały bez przeprowadzenia jakichkolwiek analiz. Spowoduje to spadek rentowności polskich przedsiębiorców.

— Redukcję marży o 3 punkty procentowe trudno zaakceptować. Przecież już teraz jest ona prawie o 30 proc. niższa niż w krajach Europy Zachodniej. Do tego dochodzą 5-6 razy niższe ceny leków. Ponosimy koszty na poziomie europejskim, natomiast przychody są nieporównywalnie mniejsze — mówi Jerzy Milewski.

Najwyższa marża detaliczna jest przewidziana dla leków najtańszych, a najmniejsza dla najdroższych.

— W tym zakresie różnica jest zbyt duża. Marża dla leków droższych niż 500 zł wyniesie 2,4 proc., a przy najtańszych — 40 proc. Apteki sprzedające lekarstwa bez recepty osiągną marżę w granicy 20 proc. Natomiast apteki dystrybuujące lekarstwa specjalistyczne, które dodatkowo są jeszcze refundowane, osiągają marże na poziomie średnio 10-13 proc. Obniżenie marż jest niekorzystne i nie prowadzi zatem do niczego dobrego. Obecnie około 30 proc. aptek jest zagrożonych bankructwem — mówi Jerzy Milewski.

Marża hurtowa liczona od ceny urzędowej hurtowej wynosi 9,91 proc. Marża ulegnie obniżeniu co najmniej o 10 proc. w przypadku obniżki stóp procentowych o więcej niż 30 proc. w stosunku do ich wysokości obowiązującej w dniu wejścia w życie ustawy.

Ustawa wprowadza także zmiany w Zespole do Spraw Gospodarki Lekami. Teraz w jego skład wchodzić będzie po trzech przedstawicieli ministra zdrowia, finansów i gospodarki. W pracach zespołu mogą uczestniczyć przedstawiciele kas chorych. Jego zadaniem jest przygotowywanie i przedstawienie ministrowi zdrowia stanowisk w zakresie ustalania wykazów leków oraz cen urzędowych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych. Przy ustalaniu cen urzędowych będą brane pod uwagę następujące kryteria: poziom cen w krajach o zbliżonej wysokości dochodu narodowego na 1 mieszkańca, konkurencyjność cenowa, wpływ leku na bezpośrednie koszty leczenia, wielkości realizowanych dostaw w okresie poprzedzającym złożenie wniosku, koszty produkcji, skuteczność leku i jego znaczenie w zwalczaniu chorób.

— Uważam, że dotychczasowego składu Zespołu do Spraw Gospodarki Lekami nie należało zmieniać. W jego skład powinni wchodzić jedynie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Ponadto aż dziewięć osób będzie miało dostęp do najważniejszych dokumentów handlowych firm farmaceutycznych — krytykuje Irena Rej.

Wytwórcy i dystrybutorzy środków farmaceutycznych i materiałów medycznych zostali zobowiązani do udzielania urzędnikom informacji potrzebnych im do ustalania cen urzędowych. Sami również mogą składać wnioski o ich ustanowienie. Taki wniosek musi zawierać oznaczenie przedsiębiorcy, nazwę środka farmaceutycznego lub materiału medycznego, wnioskowaną cenę wraz z uzasadnieniem, określenie kosztów produkcji, wielkości realizowanych dostaw w okresie poprzedzającym złożenie wniosku, strukturę i wielkość sprzedaży w Polsce, dzienny koszt terapii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Branża farmaceutyczna krytykuje obniżkę marż