Branża krok w krok za koniunkturą

Barbara Warpechowska
opublikowano: 26-06-2009, 00:00

Po latach prosperity rynek leasingu mocno wyhamował.

Po załamaniu na początku 2009 roku rynek się stabilizuje

Po latach prosperity rynek leasingu mocno wyhamował.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy wartość umów leasingowych spadła o ponad jedną trzecią. Ale pierwszy kwartał był jeszcze gorszy.

Łączna wartość transakcji w ubiegłym roku wyniosła 33,1 mld zł — w porównaniu z 2007 r. wzrosła tylko o 1,3 proc. Wartość leasingu na rynku ruchomości osiągnęła 29,8 mld zł (wzrost o 0,7 proc.), a nieruchomości — 3,3 mld zł (wzrost o 7,3 proc.). Należy jednak pamiętać o rekordowych wynikach 2007 r., kiedy zanotowano wzrost o 56 proc. Wcześniej rosły rocznie o ponad 20 proc.

Rynek nadal spada

Po pierwszym kwartale wartość umów leasingu zmalała ogółem o 40 proc., w tym leasing pojazdów o 46,5 proc. (ciągników siodłowych aż o 72 proc., aut osobowych o 27,6 proc.), samolotów o 44 proc., a maszyn o 27 proc. Tendencja spadkowa wciąż się utrzymuje.

— Spadek obrotów po pięciu miesiącach jest nieznacznie słabszy niż po I kwartale. Wartość rynku ruchomości wyniosła 8,2 mld zł, czyli o 37,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Słabsze wyniki w segmencie pojazdów spowodowały obniżenie się udziału tej grupy w rynku ruchomości z 64,8 proc. (styczeń-maj 2008 r.) do 56,6 proc. obecnie. Wzrósł natomiast udział leasingu maszyn i urządzeń przemysłowych (z 30,8 proc. do 37,8 proc.) — akcentuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

W dalszym ciągu największe spadki branża notuje w leasingu środków transportu, zwłaszcza pojazdów specjalistycznych. Lepsza jest sytuacja w leasingu samochodów osobowych. Są one mniej wrażliwe na zmiany koniunkturalne.

— Bardzo nas cieszy, że trudna sytuacja gospodarcza nie wpłynęła negatywnie na zainteresowanie rolników maszynami i urządzeniami. To jeden z niewielu segmentów rynku, który odnotował wzrost wartości i to o ponad 100 proc. Rośnie także leasing sprzętu medycznego i gastronomicznego (odpowiednio 20 i 63 proc.) oraz wyposażenia IT (10,5 proc.) — podkreśla Andrzej Sugajski.

Kryzysowe tendencje

Firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu potwierdzają, że główną przyczyną spadku obrotów jest mniejszy popyt na usługi. Olbrzymie znaczenie ma ograniczony dostęp do źródeł finansowania. Wysoki koszt pieniądza na rynku międzybankowym przekłada się bezpośrednio na wyższą cenę finansowania inwestycji w formie leasingu. Z drugiej strony, ograniczenie kredytów bankowych oraz kłopoty finansowe firm powodują, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się leasing zwrotny. Umożliwia on poprawienie płynności finansowej.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Według danych ZPL, tylko niecała jedna trzecia działających w Polsce firm finansuje zakup samochodów z własnych źródeł. Poza kredytem oraz leasingiem w klasycznej postaci coraz popularniejszy staje się wynajem długoterminowy. W kryzysie umożliwia poprawienie płynności. Według prognoz Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w końcu tego roku firmy zarządzające flotami (CFM — Car Fleet Management) będą obsługiwać nawet 135 tys. aut.

Z wynajmu chętnie korzystają także firmy budowlane i drogowe, a nawet kopalnie.

W ostatnich dniach Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, spółka Grupy Kopex, podpisały umowy dzierżawy kombajnów ścianowych z Kom- panią Węglową i Katowickim Holdingiem Węglowym.

Papierek lakmusowy

— Z uwagi na wyraźne zmniejszenie się płynności sprzedaży wielu dóbr inwestycyjnych na rynku wtórnym, wzrosły oczekiwania odnośnie do wyższego zaangażowania własnego leasingobiorców — mówi Andrzej Sugajski.

Dyrektor Związku Polskiego Leasingu spodziewa się, że w najbliższych miesiącach utrzyma się trend podobny do obecnego, czyli nieznacznej poprawy dynamiki obrotów i to w szczególności w segmencie maszyn i urządzeń przemysłowych.

— Tę tendencję wspierać powinny coraz sprawniej wykorzystywane fundusze unijne. Pomimo korzystnych uregulowań prawnych, po leasing sięga się bardzo rzadko. Mamy również nadzieję, że włączenie leasingu do systemu poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa przyniesie szerszy dostęp przedsiębiorców do usług leasingowych. Dążymy także do spopularyzowania leasingu wśród jednostek samorządu terytorialnego. Obecnie przygotowujemy propozycję dotyczącą leasingu zwrotnego nieruchomości, dzięki czemu samorządy odzyskałyby zamrożoną w nieruchomościach komunalnych gotówkę — opisuje Andrzej Sugajski.

Po niewielkim wzroście rynku leasingu w ubiegłym roku, bardzo możliwe, że bieżący będzie pierwszym, w którym branża zanotuje spadek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane