Branża krytykuje wybór Eureko

Tomasz Brzeziński
23-09-1999, 00:00

Branża krytykuje wybór Eureko

Prezesi towarzystw ubezpieczeniowych konkurencyjnych wobec PZU uważają, że prawdziwym wygranym w przetargu jest obecny zarząd zakładu. Ale kondycja firmy nie ulegnie raczej tak oczekiwanej poprawie.

W opinii prezesów największych towarzystw ubezpieczeniowych, wejście inwestora do PZU pomoże uporządkować polski rynek ubezpieczeń. Przyznają jednak, że prawdziwym zwyciezcą tego przetargu okazał się zarząd największego polskiego ubezpieczyciela. Według nich, PZU potrzebuje dogłębnej restrukturyzacji i nie jest tak naprawdę ważna cena, jaką Holendrzy chcą zapłacić za 30 proc. akcji polskiej spółki.

— Eureko zagwarantuje prawdopodobnie zarządowi PZU dużą autonomię decycyzyjną. Obawiam się, że poza dodatkowym prestiżem dla kilku osób nie wniesie to do firmy niczego nowego — powiedział nam jeden z prezesów.

W opinii menedżerów z branży, rozwój grupy PZU w ostatnich latach miał kontrowersyjny charakter. Firmy majątkowa i życiowa utworzyły m.in. PZU NFI Management, PZU Development czy Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU. Władysław Jamroży, prezes PZU, wspominał też przed rozpoczęciem prywatyzacji, że PZU zamierza utworzyć swój bank detaliczny.

— Wszystko to razem oznacza, że zarząd PZU zajmuje się wszystkim, tylko nie ubezpieczeniami, które powinny być podstawą działalności firmy — mówili nasi rozmówcy.

Najgorsze jest jednak to, że PZU ma głęboko nie uporządkowany porfel ubezpieczeniowy, zarówno w ubezpieczeniach życiowych, jak i w majątkowych. W polisach życiowych największą rolę odgrywają ubezpieczenia osobowe typu P (tzw. trumienne), które mają bardzo niską rentowność. Z kolei w majątku portfel jest za mocno obciążony ubezpieczeniami komunikacyjnymi, na których firmy ubezpieczeniowe tracą najwięcej. PZU poza restrukturyzacją porfela powinno w najbliższych latach dokonać gigantycznych inwestycji w informatykę. Prezesi konkurencyjnych towarzystw obawiają się, że przeprowadzenie tak radykalnych zmian w PZU będzie poza zasięgiem Eureko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Branża krytykuje wybór Eureko