Branża podważa sens zakazów

opublikowano: 18-04-2018, 22:00

Przyspieszyło wprowadzanie na rynek wyrobów dostarczających nikotynę, lecz bez papierosowego dymu.

Palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, ale rozwój cywilizacji potwierdza, że tego legalnego na całym świecie (poza Bhutanem) nałogu ludzkość się nie wyzbędzie. Wyjściem kompromisowym staje się zatem łagodzenie skutków. Warsaw Enterprise Institute (WEI) opublikował właśnie ekspercki raport „Polityka państwa w zakresie informowania o nowych produktach dostarczających nikotynę”, opatrzony medycznym mottem „Ludzie palą dla nikotyny, ale umierają od substancji smolistych”. Osobiście nigdy w życiu nie spróbowałem choćby jednego „peta”, zatem nie pojmuję, czym jest smak nikotyny etc. Argumentacja raportu zasługuje jednak na uwagę.

Innowacyjne produkty tytoniowe są mniej szkodliwe od dymu.
Zobacz więcej

Innowacyjne produkty tytoniowe są mniej szkodliwe od dymu. Fot. REUTERS-Jaime Saldarriaga

Eksperci WEI dowodzą, że polskie ustawodawstwo bezzasadnie wrzuca wszystkie tytoniowe formy do jednego worka. A przecież ostatnio przyspieszyło wprowadzanie na rynek produktów dostarczających nikotynę, lecz bez papierosowego dymu, zawierającego całą tablicę pierwiastków szkodliwych dla żywych organizmów. Dwa główne kierunki innowacji to papierosy elektroniczne oraz urządzenia nie do spalania, lecz jedynie podgrzewania specjalnie spreparowanego tytoniu. Następuje systematyczny przepływ palaczy do produktów mniej szkodliwych, na co zmianą oferty odpowiada branża tytoniowa, na pewno nie kierując się altruizmem…

Dostępność wyrobów alternatywnych spełnia zatem podobne cele co ostre przepisy zakazujące standardowego spalania tytoniu. To inna ścieżka prowadząca także do poprawy ogólnego poziomu zdrowia publicznego. Dlatego branża nie pojmuje sensu zakazywania informowania o mniejszej szkodliwości innowacyjnych wyrobów tytoniowych, zrównanego prawnie z reklamą zwyczajnych papierosów. Apeluje o znoszenie w Polsce anachronicznych regulacji, hamujących badania, rozwój oraz inwestycje pozytywnie przeobrażające tytoniowy rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy