Czytasz dzięki

Branże pełne teleinformatyki

opublikowano: 05-09-2016, 22:00

Najwięcej funduszy na IT mają przeznaczać w najbliższych latach służba zdrowia, przemysł oraz instytucje finansowe.

Do 2020 r. wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania teleinformatyczne wyniosą 2,7 bln USD — wynika z najnowszego raportu firmy IDC. Analitycy zwracają uwagę na cyfrową transformację, która według nich ma bezpośredni wpływ na wzrost nakładów inwestycyjnych firm na cloud computing i platformy mobilne. Wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi można zaobserwować także w Polsce.

— Cyfrowa transformacja niewątpliwie wpływa na rynek — wystarczy zwrócić uwagę na liczbę miejsc pracy dla specjalistów w obszarze chmury. W Polsce na popularnych serwisach z ofertami pracy można odnaleźć więcej wakatów dla takich ekspertów niż w innych obszarach — komentuje Krystian Fydrych z firmy Atman. Branżą, która inwestuje najwięcej w IT, jest wciąż sektor medyczny (z rocznym tempem wzrostu na poziomie 5,7 proc.). Zwiększenie wydatków w tej branży jest widoczne również w naszym kraju, a e-Zdrowie to obecnie największy projekt informatyczny realizowany w Polsce. Jego wartość wynosi 712 mln zł.

— Projekt e-Zdrowie scentralizuje dane, usprawni i przyśpieszy komunikację między pacjentem a lekarzem. To pozwoli na bardziej wydajną wymianę informacji, czy to z obecnym NFZ, czy z innymi podmiotami, które będą zasilały projekt w dane — ocenia Robert Zaklika, wiceprezes Atmana. Poza sektorem medycznym inwestycje w rozwiązania i narzędzia teleinformatyczne będą dynamicznie rosły także w przypadku firm produkcyjnych i instytucji finansowych. W tych branżach wydatki przeznaczone na IT będą się zwiększać w tempie 4,7 proc. rocznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane