Brau Union dostanię zgodę na wejście do BW

Paweł Mazur
opublikowano: 01-02-2001, 00:00

Brau Union dostanię zgodę na wejście do BW

Austriacy zapowiadają realizację wielomilionowych inwestycji w browarze

Po długich oczekiwaniach w tym miesiącu koncern piwny Brau Union powinien dostać zgodę MSWiA na zakup Browarów Warszawskich. To pozwoli na uruchomienie inwestycji sięgających 200 mln zł.

Wszystko wskazuje na to, że najwyżej za kilkanaście dni Brau Union, austriacki inwestor z branży piwnej, otrzyma w końcu zgodę MSWiA na nabycie akcji Browarów Warszawskich.

— Decyzję ministra dotyczącą zezwolenia powinniśmy wydać w ciągu najbliższych dni. Jesteśmy w końcowej fazie opracowywania dokumentu — mówi Ireneusz Wilk, dyrektor Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA.

Roszczenia wyjaśnione

Decyzja zapadłaby zapewne jeszcze w ubiegłym roku. Jednak w listopadzie do resortu spraw wewnętrznych wpłynął wniosek jednego ze spadkobierców przedwojennych właścicieli BW.

— Osoba ta złożyła wniosek, w którym próbowała być stroną w sprawie. W takim wypadku musieliśmy wyczerpać wszystkie procedury, tak aby wydana decyzja nie pozostawiała cienia wątpliwości co do jej zasadności i słuszności — dodaje dyrektor Wilk.

Na decyzję zainteresowane strony, czyli Brau Union i BW, czekały od maja ubiegłego roku.

Brak zezwolenia spowodował wstrzymanie zakupu akcji przez austriackiego inwestora, co wiązało się z zastopowaniem obiecanych nakładów inwestycyjnych. Zahamowany został też proces tworzenia centrali Brau Union w Polsce z siedzibą w Warszawie. Za BW Austriacy zapłacą około 165 mln zł. Jednocześnie zobowiązali się do zainwestowania w ciągu trzech lat około 200 mln zł, które zostaną przeznaczone m.in. na modernizację warszawskiego producenta piwa, zwiększenie mocy produkcyjnych oraz na szkolenia załogi.

Brau Union tworzy w Polsce grupę, w jej skład wchodzą już rzeszowski Van Pur, na którego zakup Austriacy dostali zgodę w październiku 2000 r., oraz bydgoski Kujawiak. W przypadku tego ostatniego producenta resort spraw wewnętrznych wydał zgodę (na nabycie około 24 proc. udziałów) w drugiej połowie stycznia.

Kolejne zakupy

Zgodnie z założeniami Austriaków z początku 2000 r., utworzenie grupy miało zapewnić na koniec 2001 r. około 10-proc. udział w polskim rynku piwa. Tymczasem browary grupy Brau Union sprzedały w 2000 roku 1,6 mln hl piwa, co dało Austriakom udział 6,7-proc.

Dla obserwatorów rynku nie jest tajemnicą, że austriacki inwestor rozgląda się za kolejnymi akwizycjami. Zainteresowany jest podobno wrocławskim Piastem, który zamknął ubiegłoroczną sprzedaż na poziomie około 1 mln hl piwa, oraz lubelską Perłą, która w 2000 r. była jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się producentów.

Uzyskanie wymaganych zezwoleń przez Brau Union powinno automatycznie uruchomić proces inwestycyjny, którego celem będzie zintegrowanie sprzedaży podmiotów wchodzących w skład grupy. Nie obędzie się też zapewne bez cięć w zatrudnieniu, co zapowiadało kierownictwo austriackiego koncernu w pierwszej połowie ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Brau Union dostanię zgodę na wejście do BW