Brazylia: były prezydent Lula oskarżony

PAP
opublikowano: 10-03-2016, 06:42

Prokurator generalny Brazylii przedstawił zarzuty wobec byłego prezydenta Luli – poinformował w środę rzecznik prokuratury. Akt oskarżenia został wniesiony do sądu rejonowego w Sao Paulo w związku z pojawieniem się nowych dowodów – zaznaczył.

Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva jest oskarżony o korupcję i pranie brudnych pieniędzy w państwowym koncernie naftowym Petrobras.

"W prowadzonym od dwóch lat śledztwie pojawiły się nowe wątki, w tym zeznania świadków, które zostaną omówione podczas konferencji prasowej w czwartek" – zaznaczył rzecznik.

W korupcyjny skandal stulecia w Petrobrasie uwikłani są deputowani i najpotężniejsi brazylijscy biznesmeni. Śledczy podejrzewają, że przedsiębiorcy przekazali ponad 2 mld dolarów w łapówkach, by otrzymać korzystne kontrakty Petrobrasu. Śledczy podejrzewają, że część pieniędzy trafiła do kilku partii politycznych, w tym do Partii Pracujących (PT).

Lula był prezydentem Brazylii w latach 2003-10. Prokuratorzy podejrzewają, że właśnie wtedy doszło do największych nieprawidłowości. Miał on odnosić osobiste korzyści - w formie płatności i luksusowych nieruchomości - z łapówek w państwowym gigancie naftowym.

Na obecnym etapie w centrum uwagi prokuratury znajduje się trzypoziomowy apartament, który został umeblowany i w pełni wyposażony przez firmy szukające protekcji lewicowego prezydenta, a następnie przekazany do jego wyłącznej dyspozycji.

Oprócz byłych polityków rządzących ugrupowań wśród podejrzanych i oskarżonych o udział w aferze są także liczni działacze opozycji oraz właściciele przedsiębiorstw, które współpracowały z Petrobrasem i uzyskiwały za łapówki bardzo korzystne kontrakty.

Afera kładzie się cieniem na reputacji Luli najbardziej uwielbianego przywódcy we współczesnej historii Brazylii.

Luiz Inacio Lula da Silva
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane