Brazylia tnie prognozy zbiorów

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 06-02-2009, 09:10

Po ostatnich kilku dniach spadków wczoraj kukurydza zyskała 6%, zaś pszenica i soja po 4%, odpowiednio do 376, 562 i 989 USD za 100 buszli.

Poza ogólnym nastrojem rynkowym, który był wczoraj dla surowców sprzyjający ta zwyżka to efekt nowych prognoz zbiorów w Brazylii. Tamtejsze władze podały, iż w tym roku produkcja kukurydzy i soi będzie niższa, niż zapowiadano jeszcze miesiąc temu, gdyż skutki susz okazały się bardziej poważne. Produkcja będzie też wyraźnie niższa niż rok temu. Brazylia jest drugim eksporterem soi i trzecim w przypadku kukurydzy. Rynki te są jednak wciąż daleko od lokalnych maksimów z początku roku. Rozstrzygające mogą okazać się zatem prognozy, które przedstawi amerykański departament rolnictwa 10 lutego. Wczoraj po raz drugi nie udało się cenom złota wyjść powyżej październikowego maksimum. Ceny zatrzymały się tym razem na poziomie 924 USD za uncję, co już spowodowało realizację zysków. Dziś rano uncja kosztuje 914 USD.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane