Brazylia wstrzymała test chińskiej szczepionki

opublikowano: 10-11-2020, 10:26

W Brazylii wstrzymano ostatni etap prób chińskiej szczepionki na COVID-19 z powodu niekorzystnych wydarzeń.

Brazylijska Agencja Zdrowia ogłosiła we wtorek wstrzymanie prób szczepionki o nazwie Coronavac, stworzonej przez chiński Sinovac Biotech. Tłumaczy to wydarzeniem, do którego doszło 29 października. Nie podała szczegółów, ale zapewniła, że prowadzi analizę, której wynik przesądzi, czy nadal kontynuować próby.

Brazylijski Instituto Butantan, który w partnerstwie z Sinovac produkuje szczepionkę lokalnie wydał oświadczenie, w którym wyraża zdziwienie decyzją Agencji i zwraca się o szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń, które o niej przesądziły. Dyrektor Dimas Covas przyznał, że jeden z ochotników uczestniczących w próbach zmarł, ale zapewnił, że jego śmierć nie miała związku ze szczepionką.

W Chinach Coronavac jest już wykorzystywany w szerokiej akcji szczepień po zatwierdzeniu szczepionki w trybie nadzwyczajnym. Sinovac wydał oświadczenie, w którym zapewnia o bezpieczeństwie szczepionki.

Bloomberg zwraca uwagę, że wstrzymanie prób następuje po tym jak w Brazylii doszło w ostatnim czasie do sporu dotyczącego chińskiej szczepionki. Prezydent Jair Bolsonaro w ubiegłym miesiącu mówił m.in., że ludzie mogą nie czuć się bezpiecznie w związku z jej pochodzeniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane