BRE Bank obejmie nową emisję Bestu

Urszula Chojnacka
31-08-2001, 00:00

BRE Bank obejmie nową emisję Bestu

Kapitał zakładowy Bestu, spółki zależnej BRE Banku, dziś ma zostać zwiększony z 8,8 do 20,8 mln zł. Nową emisję akcji jednego z największych pośredników kredytowych obejmie BRE Bank. Pieniądze zostaną przeznaczone na restrukturyzację finansową firmy.

Dzisiejsze NWZA Bestu, sopockiego pośrednika kredytowego, ma podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o kwotę 12 mln zł. Spółka wyemituje 3 mln akcji na okaziciela serii E, wartości nominalnej 4 zł za jeden walor. Emisja jest skierowana wyłącznie do BRE Banku, kontrolującego spółkę z Wybrzeża. BRE Bank, który obecnie ma 95,99 proc. w głosach na WZA i 92,93 proc. w kapitale Best, zwiększy swoje zaangażowanie odpowiednio do 97,74 proc. i 97 proc.

— Dokapitalizowanie spółki to element, który kończy restrukturyzację firmy. Jest ono konieczne dla sfinansowania programu naprawczego. W wyniku tej emisji osiągniemy dodatnie kapitały własne — wyjaśnia Andrzej Reterski, prezes Bestu.

Na koniec 2000 r. kapitał własny Bestu był ujemny i wynosił –42 mln zł. Jednak po pierwszym półroczu firmie udało się wyrównać prawie całą stratę. Mimo kłopotów finansowych po sześciu miesiącach 2001 r. firma wykazała zysk netto wysokości 37,7 mln zł. Dodatni wynik był możliwy dzięki rozwiązaniu rezerw na zobowiązania związane z wykupywaniem zagrożonych kredytów.

Jak twierdzą przedstawiciele spółki, straty wynikły głównie z nadmiernej koncentracji firmy w segmencie kredytów gotówkowych charakteryzujących się wysokim stopniem ryzyka oraz błędami w zarządzaniu ryzykiem kredytowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE Bank obejmie nową emisję Bestu