BRE Bank wciąż spada, tym razem z powodu ratingu

GANT SA
opublikowano: 16-07-2002, 13:48

WARSZAWA (Reuters) - Wtorek przyniósł kolejny spadek ceny akcji BRE Banku wywołany informacją, że agencja ratingowa Fitch wciągnęła na listę obserwacyjną rating indywidualny banku. Jednocześnie inwestorzy zastanawiają się, czy bankowi uda się zrealizować zaplanowane na ten rok duże transakcje mające znaczny wpływ na jego wyniki.

O godzinie 13.17 akcje BRE Banku zniżkowały o 3,5 procent do 95,50 złotego, podczas gdy WIG20 o 0,5 procent. W poniedziałek BRE spadł o ponad 10 procent ponieważ minął już termin, kiedy można było kupić akcje spółki by stać się posiadaczem prawa do dywidendy.

W poniedziałek Fitch zaznaczył w swym komunikacie na temat ratingu dla BRE, że jego tegoroczne wyniki zależą w dużej mierze od jednorazowych transakcji takich jak wprowadzenie na giełdę internetowego ramienia mBanku. Fitch zauważył też, że bankom szkodzi zaangażowanie w kredytowanie upadającej Stoczni Szczecińskiej.

"Widać obecnie dużą nerwowość dotyczącą wyników BRE za drugi kwartał, a Fitch jeszcze nieco pogorszył sytuację" - powiedział Artur Szeski, analityk sektora banków w CDM Pekao SA.

BRE, który planuje w tym roku 408 milionów złotych zysku netto podawał już, że jego wyniki zależą w dużej mierze od sprzedaży co najmniej dwóch spośród ważnych aktywów - pakietu w mBanku, grupy medialnej ITI, której oferta publiczna została wstrzymana czy też funduszu emerytalnego Skarbiec.

"Nastroje są negatywne ponieważ nie udało się przeprowadzić emisji ITI i nie wiadomo jaki będzie tego efekt" - powiedział Simon Nellis, analityk sektora bankowego w Citigroup.

Jednak odpowiadająca za kontakty z inwestorami w BRE Caroline Killmer odpowiada na uwagi Fitch.

"Część z argumentów przytaczanych przez agencję jest ewidentnych (...) ale są pewne obszary, które moglibyśmy wyjaśnić" - powiedziała Killmer odnosząc się przede wszystkim do działalności detalicznej i zaangażowania w finansowanie stoczni.

((Nathaniel Espino, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GANT SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE Bank wciąż spada, tym razem z powodu ratingu