BRE nie da Elektrimowi kredytu na spłatę wierzycieli

opublikowano: 23-04-2002, 21:14

WARSZAWA (Reuters) - BRE Bank wycofał się ze swych obietnic, które zakładały, że jeśli Elektrim zdoła porozumieć się z obligatariuszami w sprawie redukcji zadłużenia, bank udzieli mu gwarancji lub kredytów na spłatę części zobowiązań, wynika z opublikowanego we wtorek komunikatu BRE.

We wtorek odbyło się zgromadzenie wierzycieli Elektrimu. Układem objęta była kwota 2,3 miliarda złotych, z czego ponad 1,7 miliarda złotych stanowiły wierzytelności wynikające z emisji obligacji. Głosami obligatariuszy układ został odrzucony, przybliżając spółkę do bankructwa.

Elektrim proponował, że właścicielom obligacji zapłaci niemal od razu 200 milionów euro gotówką, a resztę z należności wynikających z emisji niespłaconych obligacji spłaci w ratach do połowy 2005 roku. Pozostali wierzyciele mieli otrzymać pieniądze od razu.

Od ubiegłego roku po rynku krążyły informacje, że bank przygotowuje kredyt konsorcjalny dla Elektrimu pod zastaw jego aktywów telekomunikacyjnych lub energetycznych. Miałby on posłużyć spłacie wierzycieli. Szczegółów nie ujawniano.

Teraz BRE poinformował, że kredytu, ani nawet gwarancji Elektrimowi nie udzieli.

"(...) wobec odrzucenia propozycji układowych przez wierzycieli spółki (bank) wycofuje dotychczasowe propozycje udzielenia kredytu lub wystawienia gwarancji na spłatę istotnej części zobowiązań będących przedmiotem negocjacji pomiędzy spółką a wierzycielami" - głosi komunikat.

Bank podał, że do grudnia składał deklaracje uczestnictwa w finansowaniu spłaty obligatariuszy w całości o ile spłata zostałaby dokonana od razu.

BRE, który jest jednym z największych akcjonariuszy Elektrimu, zadeklarował we wtorek wsparcie dla spółki i oświadczył, że oczekuje od obligatariuszy konstruktywnego podejścia do rozmów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE nie da Elektrimowi kredytu na spłatę wierzycieli