Brexit podzielił politycznie Brytyjczyków

  • DI
opublikowano: 03-03-2019, 22:00

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Sky News aż 75 proc. ankietowanych oceniło, że Wielka Brytania jest głęboko podzielona politycznie.

Ten wynik był jeszcze wyższy w grupie wiekowej 25-34 lata — aż 81 proc. Najwięcej, bo aż 42 proc., uznało, że głównym powodem rosnących napięć jest spór wokół planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Na kolejnych miejscach znalazła się krytyka pod adresem polityków — 23 proc. i temperatura dyskusji na temat imigracji — 14 proc. Uczestnicy ankiety podkreślali w szczególności, że przebieg negocjacji w sprawie brexitu podkopał ich zaufanie do rządu, partii politycznych, a także mediów głównego nurtu i kierownictwa największych korporacji.

Aż 87 proc. ankietowanych oceniło, że czołowi brytyjscy politycy nie wykazują zainteresowania losami współobywateli, chociaż jedna trzecia przyznała, że nie śledzi uważnie rozwoju sytuacji politycznej w kraju.

Brytyjczycy bardziej optymistycznie myślą o swojej przyszłości oraz o tym, że sprawy idą w dobrym kierunku — 51 proc. niż o stanie brytyjskiej gospodarki — 21 proc. i kraju — 20 proc. Mimo to aż 70 proc. deklarowało zadowolenie z życia, przeciwnego zdania było jedynie 17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane