Brexit znów kładzie się cieniem

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 07-12-2020, 10:18

Wydaje się absurdalne, aby z powodu sporu o prawa łowieckie nie doszło do porozumienia pomiędzy UE, a Wielką Brytanią. To przecież nie średniowiecze, a w grę wchodzą kolejne bardzo poważne komplikacje. Tym niemniej to właśnie ten temat psuje sielankowy grudniowy poniedziałek na rynkach.

Inwestorzy nie lubią zamartwiać się jednym problemem przez dłuższy okres czasu. Skoro przestali wpatrywać się w (skądinąd rekordowe) statystyki pandemii „bo jest szczepionka”, to czemu mieliby zwracać uwagę na Brexit, z którym mieli czas się już oswoić? Choć tematowi Brexitu nie poświęca się sporo czasu, to jednak brak porozumienia oznaczałby poważne konsekwencje. Wielka Brytania jest już poza Unią, ale tylko formalnie - porozumienie przejściowe sprawia, że zasady funkcjonowania nie zmieniły się istotnie.

Z punktu widzenia płynności życia gospodarczego, jakiekolwiek porozumienie będzie lepsze niż żadne, szczególnie dla mocno dotkniętej pandemią europejskiej gospodarki. Jego brak oznacza chaos w handlu, kolejki na granicach, zakłócone łańcuchy dostaw i zwiększoną wstrzemięźliwość firm w kwestiach inwestycyjnych. Wydaje się wręcz niemożliwe, aby Europa zafundowała sobie takie komplikacje, szczególnie wobec tego, co wydarzyło się w tym roku – z powodu praw łowieckich! A jednak to właśnie ten wątek stoi na przeszkodzie w zawarciu porozumienia i obydwie strony straszą odejściem od stołu. Efekt to nerwowa reakcja na funcie, który dziś rano traci ponad 1%.

Logika i doświadczenie nakazywałoby myśleć, że to tylko taktyka negocjacyjna obydwu stron i na ostatnią chwilę znajdzie się rozwiązanie. Reakcja na tę sytuację pokazuje jeszcze jedno – czym na większą skalę może skończyć się hiper optymizm rynków z ostatnich tygodni. Po rewelacjach odnośnie szczepionki i przyjaznych Wall Street nominacjach Bidena inwestorzy uwierzyli w super optymistyczny scenariusz rynkowy, czego efektem były kolejne rekordy na Wall Street i osłabienie dolara. Zakłócenie tej wizji – czymkolwiek spowodowane, może spowodować gwałtowne reakcje.

Szczególnie w tygodniu takim jak ten, warto mieć oczy szeroko otwarte. Dość „lekki” kalendarz (ważniejsze pozycje to jedynie decyzja EBC i inflacja w USA – obydwa w czwartek) zostawia otwarte pole na zagospodarowanie uwagi inwestorów i w takich okresach często dzieją się rzeczy nieoczekiwane.

O 10:00 euro kosztuje 4,4802 złotego, dolar 3,7045 złotego, frank 4,1468 złotego, zaś funt 4,9064 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane