Brexitowa telenowela trwa w najlepsze

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 14-12-2020, 16:05

Piątkowa sesja z pewnością nie została zbyt pozytywnie zapamiętana przez inwestorów giełdowych. Głównym powodem wyprzedaży był Brexit i niemal pewność z obu stron, że porozumienia nie będzie.

Weekend ostudził jednak wzburzone emocje i obie strony powróciły do negocjacji, co doprowadziło do znacznej poprawy nastrojów wśród inwestorów. Oprócz tego mamy kolejne informacje dotyczące szczepionek, które przeważają nad tym, że coraz więcej krajów nakłada bardzo duże restrykcje.

Dzisiejszy dzień jest bardzo spokojny pod względem odczytów makroekonomicznych, jak to zwykle bywa w poniedziałek. Cała uwaga skupiona jest na polityce, choć w tym przypadku jest również spokojnie. Po pierwsze świat patrzy się na Brexit, a po drugie na USA i głosujących elektorów. W tym drugim przypadku nie powinno być niespodzianek i Biden powinien zostać wybrany na prezydenta. W przypadku Brexitu, po bardzo burzliwej końcówce tygodnia pojawiło się kolejne światełko w tunelu, czyli przedłużenie rozmów. Ciężko oczekiwać, że obie strony dojdą do porozumienia przed świętami, ale z pewnością można oczekiwać, że jakieś porozumienie lub przedłużenie rozmów będzie miało miejsce do końca tego roku. Nawet jeśli nie dojdzie do żadnego porozumienia czy przedłużenia okresu przejściowego i Wielka Brytania przejdzie na handel z UE na zasadach Światowej Organizacji Handlu, to przecież taka sytuacja nie będzie trwała w nieskończoność. Obu stronom zależy na porozumieniu, choć oczywiście na różnych zasadach. Wielka Brytania chce takich samych lub lepszych zasad, a z kolei UE nie chce dać zielonego światłą innym eurosceptykom. Wobec tego powinno być burzliwe, ale ostatecznie sytuacja powinna być rozwiązana pozytywnie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W przypadku frontu walki z koronawirusem jest naprawdę bardzo różnie. Z jednej strony kraje czy poszczególne miasta decydują się na silne restrykcje. Mamy silne ograniczenia w handlu czy edukacji w Niemczech. Holandia decyduje się na podobny lockdown. Nowy Jork zamyka wszystko co nie jest niezbędne i to samo ma również być wprowadzone w przypadku Londynu. Mimo wszystko dzisiaj mamy dobre nastroje na rynkach. Jest to związane ze szczepieniami, które mają miejsce w Wielkiej Brytanii, rozpoczęły się również w Stanach Zjednoczonych i lada moment rozpoczną się w innych krajach europejskich.

Nie sposób dzisiaj nie wspomnieć o CD Projekt, który tracił dzisiaj nawet ponad 20%. Było to związane z fatalnymi recenzjami gry Cyberpunk 2077 w wersji na konsole. Błędy praktycznie uniemożliwiały rozgrywkę, co doprowadziło spółkę do wydania oświadczenia z przeprosinami oraz deklaracją naprawy i możliwości zwrotu w przypadku rozczarowania po stronie konsumenta. Mimo wszystko akcje spółki odrobiły dużą część strat. Wciąż jednak waży to sporo dla indeksu WIG20.

Tuż przed godziną 16:00 niemiecki DAX zyskuje 1,05%. Większość indeksów w Europie zyskuje dzisiejszego dnia. Jednym z wyjątków jest brytyjski FTSE 100, co ma związek ze zbyt silnym funtem. Z kolei po starcie sesji na Wall Street wzrosty sięgają 1% na większości indeksów. Niestety w Polsce sytuacja wygląda gorzej. Indeks WIG20 traci 1% na nieco ponad godzinę przed zamknięciem.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane