Brexitowe zamieszanie

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 07-12-2020, 11:12

Solidny apetyt na ryzyko, w związku z nadziejami na rozpoczęcie szczepień w tym tygodniu, utrzymywał się w ostatnich dniach, ale początek nowego tygodnia przynosi pogorszenie nastojów, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy cofają się z piątkowych szczytów. Poniżej 13200 pkt. spada również niemiecki Dax.

Na rynek wróciły obawy związane z amerykańsko-chińskimi relacjami i możliwością kolejnych sankcji w związku z sytuacją polityczną w Hong Kongu. Utrzymująca się natomiast cały czas na wysokim poziomie liczba nowych przypadków Covid-19 i kolejne restrykcje w USA przypominały inwestorom, że gospodarka pozostaje jeszcze w trudnym położeniu.

Szczepienia w Stanach Zjednoczonych mają ruszyć w piątek, a proces dystrybucji ma sięgać II kw. 2021. W tym czasie mają zostać zaszczepieni wszyscy Amerykanie. Taka perspektywa powrotu życia gospodarczego do normalności powinna jeszcze wspierać byczo nastawionych inwestorów. W Europie może niepokoić za to brak postępu ws. negocjacji związanych z Brexitem.

Główny negocjator UE zaprzeczył, że nastąpił postęp w głównych spornych kwestiach takich jak rybołówstwo. Barnier oznajmił, że całe 27 państw Unii czeka teraz na posunięcie Wielkiej Brytanii. Zamieszanie na linii Bruksela-Londyn przekłada się na dużą korektę na rynku GBPUSD, a para z dniu dzisiejszym spada już o przeszło 2 figury i dobija do 1.32. Inwestorzy wiedzą jak nieprzewidywalny bywa brytyjski premier i niewiadoma jak zachowa się w tej sytuacji przyczynia się do ucieczki od GBP.

Handel na rynku funta w najbliższych godzinach i dniach będzie cechował się ogromną nieprzewidywalnością i uzależniony będzie od pojawiających się komentarzy dotyczących tego, co może wydarzyć się po 31 grudnia. Rynek dotychczas liczył, że stronom uda się dojść do porozumienia rzutem na taśmę w ostatniej chwili i spadek szans na taki rozwój wydarzeń prowadzi do silniejszej przeceny brytyjskiej waluty. W sytuacji, gdyby Boris Johnson odszedł od stołu negocjacyjnego, moglibyśmy zobaczyć prawdziwe tąpnięcie funta.

Na rynku ropy naftowej wzrost awersji do ryzyka przekłada się na cofnięcie WTI w kierunku 45 USD za baryłkę, niemniej jednak perspektywy popytu na 2021 rok w średnim horyzoncie pozostają kluczowe dla kształtowania ceny surowca i w tej kwestii można być umiarkowanym optymistą. Złoto po dotarciu do pierwszej strefy oporu na 1850 cofa się. Wzrost awersji do ryzyka w połączeniu z oczekiwaniem na czwartkowe posiedzenie EBC powinny sprzyjać kontynuacji wzrostów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane