Bridgestone wyda 266 mln EUR

Malgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 16-10-2017, 22:00

Producent opon rozbudowuje fabryki w Poznaniu, Stargardzie Szczecińskim i Burgos w Hiszpanii. Lwia część inwestycji trafi do Polski.

194 mln EUR z 266 mln EUR, które Bridgestone wyda na rozbudowę trzech kluczowych zakładów w Europie, trafi do Polski. Dzięki nowym urządzeniom i autonomicznym systemom transportowym wydajność wzrośnie o ponad 20 proc.

— Ciągle rosnący popyt wymógł na nas dalsze inwestycje — mówi Paolo Ferrari, prezes Bridgestone w regionie EMEA. Inwestycje zostaną zrealizowane do 2022 r. Zakład Bridgestone w Poznaniu działa od 19 lat. Ma powierzchnię 260 tys. mkw., czyli 37 boisk piłkarskich, pracuje w nim 1928 osób, produkuje rocznie 117 mln opon do samochodów osobowych, a główni klienci to BMW, VW, Audi, Daimler i Opel.

Fabryka w Stargardzie powstała w 2006 r. na działce o powierzchni 100 ha. Ma powierzchnię 155 tys. mkw., czyli 22 boisk, pracuje w niej 940 osób, produkuje rocznie 6,5 mln opon do aut ciężarowych i autobusów, a główni klienci to Daimler, MAN, Scania i Volvo. Firma najpierw zainwestowała w fabrykę 200 mln EUR i zatrudniła 600 osób. W 2012 r. zdecydowała się na rozbudowę za 485,7 mln zł i zwiększenie zatrudnienia o 160 osób. Zakład działa w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Nie rozpoczęliśmy jeszcze procedury udzielenia nowego zezwolenia firmie Bridgestone — mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes pomorskiej strefy. W Polsce fabryki opon mają też Goodyear w Dębicy i Michelin w Olsztynie. W Czechach trzy zakłady ma Trelleborg Wheel Systems, a jeden — Continental. W Rumunii produkują Continental, Michelin (dwie fabryki) i Pirelli. Na Węgrzech działają Bridgestone, Hankook, Michelin i Apollo Vredestein. Na Słowacji zakład ma Continental. Dla porównania, we Włoszech Bridgestone, Marangoni, Michelin, Pirelli i Trelleborg Wheel Systems mają łącznie osiem fabryk, a w Niemczech Continental, Goodyear Dunlop, Michelin, Pirelli i Marangoni — 15.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Malgorzata Grzegorczyk

Polecane