Bronił Chalupca, został szefem rady

Paweł Janas
opublikowano: 08-02-2008, 00:00

Musimy przyjrzeć się sytuacji w spółce — zapowiada nowy szef rady. Czyżby była to sugestia zmian w zarządzie?

Musimy przyjrzeć się sytuacji w spółce — zapowiada nowy szef rady. Czyżby była to sugestia zmian w zarządzie?

Tradycji stało się zadość. Wraz ze zmianą ekipy politycznej dochodzi też do wymiany władz w spółkach skarbu państwa lub takich, w których jego głos jest istotny. Wczoraj przyszła kolej na PKN Orlen, notowaną na GPW największą polską spółkę paliwową. Akcjonariusze, w tym głównie skarb państwa oraz zależna od niego Nafta Polska, dokonali zmian w składzie rady nadzorczej. Nowym jej przewodniczącym został Maciej Mataczyński, doktor nauk prawnych z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. To już druga jego przygoda na tym stanowisku. Pierwszy raz sprawował ją od czerwca do listopada 2006 r. Zrezygnował w geście protestu przeciw naciskom Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) na odwołanie przez radę Igora Chalupca, ówczesnego szefa spółki. Nowa władza doceniła jego kompetencje, a ten odważny gest zapewne też nie pozostał niezauważony.

— To najlepsza osoba na tym stanowisku, jaką można sobie wyobrazić. Gratuluję udanego wyboru ministrowi Gradowi — komentuje Igor Chalupec.

Miotła ruszyła

Wybór Macieja Mataczyńskiego oznacza utratę tego stanowiska przez Małgorzatę Ślepowrońską. Jej los podzieliło jeszcze sześć osób z ośmioosobowego składu rady. Byli to: Robert Czapla, Marek Drac-Tatoń, Agata Mikołajczyk, Raimondo Eggink, Krzysztof Rajczewski oraz Zbigniew Macioszek. W radzie pozostał prof. Janusz Zieliński, nomino- wany do tego organu bez- pośrednio przez skarb państwa.

Akcjonariusze powołali wczoraj także nowych członków rady. Są to: Piotr Jan Wielowieyski (związany z NFI, syn polityka Andrzeja), Grzegorz Borowiec (dyrektor w MSP) oraz doradca finansowy Ryszard Stefański. Z rekomendacji Nafty Polskiej do rady trafili: Marek Karabuła, obecny prezes Nafty Polskiej, oraz Krzysztof Kołach, wójt gminy Bedlno, kojarzony z premierem Waldemarem Pawlakiem. Co ciekawe — do rady wszedł też ponownie nieco wcześniej odwołany Raimondo Eggink. Jego kandydaturę zgłosił przedstawiciel CU OFE.

Kolejność działań

Następnym krokiem nowej rady może być dokonanie zmian w zarządzie spółki. Zapytaliśmy o to jej nowego przewodniczącego.

— To przedwczesne spekulacje. Pierwszym zadaniem nowej rady będzie zapoznanie się z wewnętrzną sytuacją w spółce. Wszelkie inne działania rady będą wynikały z tego pierwszego zadania, które przed sobą stawiamy — enigmatycznie odpowiada Maciej Mataczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane