Browar Zabrze dla załogi

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 08-04-2003, 00:00

Jest szansa, że Browar Zabrze wreszcie znajdzie nowego właściciela. W dziesiątym już przetargu chce go kupić spółka pracowników, odbiorców i niektórych wierzycieli.

Browar Zabrze, który od prawie czterech lat formalnie produkuje piwo jako bankrut, dostał zgodę sądu na przedłużenie prowadzenia działalności gospodarczej do końca września. Zbigniew Suliga, syndyk masy upadłościowej browaru, zabiegał o to, bo pojawiła się szansa na sprzedaż majątku zakładu w całości.

W dziewięciu przetargach nie udało się znaleźć nowego właściciela. Do dziesiątego zamierza wystartować spółka, nad której powstaniem pracują teraz pracownicy, dostawcy i odbiorcy browaru.

— Do 30 maja czekam na oferty potencjalnych nabywców. Cena nie uległa zmianie — zgodnie z wolą rady wierzycieli, browar ma być sprzedany za nie mniej niż 15 mln zł — mówi Zbigniew Suliga.

Pomysłodawcami powołania spółki są pracownicy, którzy od dwóch lat zabiegają o wsparcie lokalnych polityków.

— Jeszcze w tym tygodniu ma się odbyć trzecie spotkanie przyszłych udziałowców spółki, którzy mają zadeklarować swój wkład i zaangażowanie. Chcemy zdążyć zarejestrować spółkę i złożyć ofertę. Prawie wszyscy pracownicy — jest ich 178 — zamierzają wejść do spółki. Staramy się o pożyczkę w banku na realizację całego przedsięwzięcia i mamy deklarację prezydenta miasta, że gmina poręczy ten kredyt —mówi Jan Sztangierski, kierownik działu kadr w Browarze Zabrze.

— Niewykluczone, że do tej spółki wejdzie też jakaś spółka gminna. Jednak decyzja o poręczeniu kredytu zapadnie dopiero wtedy, kiedy powstanie spółka i wygra przetarg — odpowiada Kazimierz Krzyśków, rzecznik urzędu miejskiego w Zabrzu.

Dług browaru wynosi 67 mln zł, ale zakład zarabia i reguluje wszystkie rachunki.

— Zarabiam, płacę podatki, inwestuję, zatrudniam nowych pracowników. W I kwartale tego roku sprzedaż Zabrza zwiększyła się o 16 proc. w stosunku do okresu sprzed roku, sięgając 48,26 tys. hl. Urząd skarbowy otrzymał 5 mln zł, a Skarb Państwa 80 mln zł z tytułu akcyzy i VAT. Szkoda by było sprzedawać teraz browar w częściach — przekonuje syndyk.

Browar Zabrze zamknął 2002 r. sprzedażą na poziomie 235,4 tys. hl. Jest on zaliczany do średnich browarów.

W tym roku sprzedaż piwa w Polsce ma wzrosnąć około 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu