Bruegel: Żegnajcie, narodowi czempioni

Polska Agencja Prasowa SA
03-07-2006, 20:39

Nie ma już narodowych czempionów, w dobie globalizacji wielkie firmy działają na skalę europejską i światową - taki wniosek płynie z opublikowanego w poniedziałek raportu prestiżowego ośrodka badawczego Bruegel w Brukseli. Raport nosi tytuł "Żegnajcie narodowi czempioni!".

Nie ma już narodowych czempionów, w dobie globalizacji wielkie firmy działają na skalę europejską i światową - taki wniosek płynie z opublikowanego w poniedziałek raportu prestiżowego ośrodka badawczego Bruegel w Brukseli. Raport nosi tytuł "Żegnajcie narodowi czempioni!".

Wynika z niego, że w 2005 roku firmy z pierwszej setki największych europejskich przedsiębiorstw średnio 37 proc. obrotów zawdzięczały rynkowi krajowemu, 28 proc. - europejskiemu, a resztę (35 proc.) - światowemu. Dla porównania - w 1997 roku rynek krajowy przynosił połowę obrotów, 21 proc. - europejski, zaś 28 - światowy.

Za najbardziej "światowe" eksperci Bruegla uznali firmy szwajcarskie, które poza Europą robią połowę obrotów; za Szwajcarami są Brytyjczycy i Irlandczycy. Najbardziej "europejscy" są Niemcy i Francuzi, którzy współpracy z kontrahentami poza Europą zawdzięczają 40-30 proc. obrotów; resztę przynosi im sprzedaż w kraju i w Europie.

Na mapie są wyjątki: włoskie firmy koncentrują się na działalności we własnym kraju, z kolei Portugalczycy i Hiszpanie chętniej niż na Europę otwierają się na kraje Ameryki Łacińskiej. Niektóre sektory także pozostają "narodowe": przede wszystkim telekomunikacja i banki.

Eksperci Bruegla są zdania, że europejskie firmy globalizują się w takim samym tempie jak amerykańskie - udział zagranicy w obrotach 100 największych firm w USA wzrósł z 29 proc. w 1997 roku do 35 proc. w roku 2005.

W świetle wniosków raportu - konkludują autorzy - coraz trudniej jest uzasadnić wspieranie narodowych czempionów przez rządy poszczególnych krajów. Na pomocy zyskują bowiem w coraz większych stopniu akcjonariusze, pracownicy czy też klienci z innych krajów, gdzie w istocie koncentruje się działalność tych firm.

Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Bruegel: Żegnajcie, narodowi czempioni