Bruksela bada podatki PiS

opublikowano: 27-12-2015, 22:00

Komisja Europejska wzięła pod lupę projekty podatku bankowego oraz od sieci handlowych.

Mimo że parlamentarne prace nad podatkiem bankowym są dopiero we wczesnej fazie, a nad podatkiem od sieci wielkopowierzchniowych jeszcze nie ruszyły, oba projekty stały się juz obiektem wnikliwego zainteresowania Komisji Europejskiej (KE). Poinformował o tym „PB” prof. Dominik Gajewski, autor raportu dla KE o unikaniu opodatkowania w Polsce.

— Projekty ustaw wprowadzające podatek bankowy i od sieci handlowych zaczęli analizować eksperci KE. Badają je przede wszystkim pod kątem zgodności z prawem unijnym. Ponadto sprawdzają, czy zaproponowane rozwiązania rzeczywiście okażą się skuteczne w uszczelnieniu systemu podatkowego i zwiększą dochody budżetu. A co do tego pojawiły się już poważne wątpliwości. Eksperci znaleźli już 13 sposobów umożliwiających obejście podatku bankowego — mówi prof. Dominik Gajewski. Dlaczego KE zajęła się tymi projektami?

— Z tego, co wiem, to uczyniła to z własnej inicjatywy. KE obawia się, że projekty PiS mogą zmierzać w stronę wariantu węgierskiego, który był niezgodny z unijnym prawem — mówi prof. Gajewski.

Komisja nie analizuje, przynajmniej na razie, projektu nowej ustawy vatowskiej (nie trafił jeszcze do Sejmu). Niewykluczone jednak, że również jemu się przyjrzy. Oba projekty podatków sektorowych są w Polsce mocno krytykowane przez branże, których dotyczą. Przeważają głosy, że finalnie koszty tych obciążeń zarówno banki, jak i sieci handlowe przerzucą na konsumentów.

Projekt podatku bankowego jest obecnie na etapie prac w sejmowej Komisji Finansów. 8 stycznia 2016 r. mają ruszyć szerokie konsultacje społeczne nad projektem podatku od sieci handlowych. Prof. Dominik Gajewski od dawna współpracuje z KE w sferze podatków. Na potrzeby przygotowywanego przez nią raportu KE o unikaniu opodatkowania w krajach wspólnoty wyliczył, że rocznie polski budżet traci przez to 46 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Bruksela bada podatki PiS