Bruksela chce zniesienia wiz do USA, Kanady i Australii

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 15-01-2006, 12:22

Komisja Europejska ujęła się za obywatelami z krajów, które potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Bruksela zaapelowała o przyspieszenie negocjacji w sprawie ruchu bezwizowego.

Komisja Europejska ujęła się za obywatelami z krajów, które potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Bruksela zaapelowała o przyspieszenie negocjacji w sprawie ruchu bezwizowego.

Komisja Europejska uważa, że rozmowy w tej sprawie muszą być przejrzyste, a kryteria jasne. Celem negocjacji powinno być zniesienie wiz dla wszystkich krajów członkowskich Wspólnoty, tak by były one traktowane jednakowo. Z 10 nowych państw Unii, tylko Słowenia ma umowę o ruchu bezwizowym. Ze starych krajów Wspólnoty, wizy potrzebują jedynie Grecy.

Komisja Europejska nie przewiduje na razie kroków odwetowych, nie będzie też zabiegać o przywrócenie wiz dla obywateli Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii przez kraje członkowskie Unii. Ale - jak mówi - może je zaproponować w lipcu, jeśli do tego czasu nie będzie postępu w rozmowach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane