Bruksela dorzuci na środowisko

KAP
opublikowano: 28-02-2011, 00:00

Program Meteo-risk oraz konińska spalarnia śmieci dołączą do programu Infrastruktura i środowisko.

Program Meteo-risk oraz konińska spalarnia śmieci dołączą do programu Infrastruktura i środowisko.

Dziś resort rozwoju regionalnego ogłosi zmiany w inwestycjach programu Infrastruktura i Środowisko.

— W części dotyczącej inwestycji środowiskowych dopiszemy nowy projekt i jedną z inwestycji przeniesiemy z puli rezerwowej na listę główną —mówi Adam Ździebło, wiceminister infrastruktury.

Z rezerwy wyjdzie projekt dotyczący budowy konińskiej spalarni śmieci. To inwestycja, której koszt w programie oszacowano na 217 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie 155 mln zł. Dopisany zaś zostanie program Meteo-risk. To inwestycja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o wartości 11,5 mln zł. Wkład unijny sięga prawie 10 mln zł. Projekt polega na budowie platformy informatycznej, na której zbierane będą dane dotyczące pogody w Polsce i na świecie oraz jej prognoz.

Najwięcej zmian szykuje się w drogach. "PB" pisał już, że z powodu oszczędności 15 inwestycji zostanie przeniesionych na listę rezerwową. Dla wielu tych, które zostają, resort infrastruktury chciał zwiększyć unijne dofinansowanie. Jednak resort rozwoju miał wątpliwości, bo proponowane kwoty były w sumie wyższe niż pula dostępnych na drogi unijnych funduszy.

— Zwiększenie będzie możliwe, jeśli Komisja Europejska zaaprobuje przesunięcie funduszy z programów kolejowych na drogowe — mówi Adam Ździebło.

Chodzi o zaoszczędzone 4,8 mld zł w kontraktach kolejowych, które trafiłyby na drogi.

W kontraktach kolejowych zaś resort infrastruktury chciał z rezerwy na listę podstawową wprowadzić inwestycję na odcinku Poznań — Czempin. Tu też musi być zgoda Brukseli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bruksela dorzuci na środowisko